ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


До 20 декември Русия ще осигури на 90% нуждите от енергия в Крим

07.12.2015

Потребностите на Крим от електроенергия ще бъдат покрити на 90% до 20 декември, след въвеждане в експлоатация на втората линия от енергийния мост. Това е заявил министърът на енергетиката на Русия Александр Новак.

подстанция на енергийния мост – тук свършва подводния кабел и тръгват въздушните електропроводи

Както съобщава Коммерсант.ru, по думите на министъра още на 7 декември отоплителни централи в Крим ще бъдат пуснати, осигурявайки отоплението на целия полуостров. Той също е отбелязал, че жилищния фонд получава електроенергия по график, докато по-рано графикът беше на 2-6 часа, след въвеждането на енергийния мост – от 4,5 до 10-12 часа.

“Следващия пусков комплекс, е планиран за май догодина. Ние ще се постараем да изпълним тази задача за по-кратко време. Така ще бъдат покрити напълно нуждите на Крим, но надеждност ще има само тогава, когато построим и електроцентралите. Сроковете определени от правителството са 2017 и 2018 година”, – заяви Новак.

Министърът на енергетиката съобщи, че Русия няма да изключва газа на Украйна, за да не се подлага на риск транзита на газ в Европа във връзка с енергийната блокада на Крим.

“Украйна получава газ от РФ. Засега тези отношения са регулирани от протокола, който беше подписан през октомври тази година за полугодието. Ние се разполагаме в рамките на тези договори, който са подписани за периода до края на 2019 година, и по доставките и по транзита на газ. Считам, че в рамките на тези договори ние трябва да продължаваме това взаимодействие, защото ние въпреки всичко сме надежден доставчик на газ за европейските потребители. Тази надеждност е потвърдена от многото десетилетия съвместна работа”, – каза Александр Новак.

Основен доставчик на електроенергия за Крим ще бъде Ростовската АЕЦ (РоАЕЦ). През следващите 1,5 до 2 години електроенергията от РоАЕЦ ще се доставя в Крим по електропровода от централата до Тихорецк, който беше завършен през февруари тази година, веднага след пускането на трети енергоблок в експлоатация. По нататък електроенергията ще се прехвърля до подстанция «Тамань», от където е захранен първият етап на енергийния мост, по вече действащия електропровод от Краснодарския край.

Директните доставки на електроенергия в Крим, прескачайки разпределителите мрежи на Краснодарския край, ще започнат след въвеждане в експлоатация на отделният електропровод РоАЕЦ – Вышестеблиевская, проектирането и изграждането на която ще започне през 2016 година.Въвеждането и в експлоатация се планира за 30 ноември 2020 година. Самият енергоблок №4 на РоАЕЦ ще бъде въведен в експлоатация през 2017 година, и сега темповете на проектиране и строителство на електропроводите ще бъдат ускорени.

Подробности на: http://www.seogan.ru/201512056785/rossiya-obespechit-90-potrebnosti-krima-v-elektroenergii-k-20-dekabrya.html

Tags: ,

Comments are closed.

Психологически основи на безопасността в ядрената индустрия (обобщение)

Този цикъл от статии не е посветен на отделни технически проблеми, нито на конкретни организационни дефекти. Неговата основна цел е да опише ясно, последователно...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене