На заседание на Работната група по атомни въпроси към Съвета на Европейския съюз, проведено на 7 септември 2011 г., Европейската комисия предостави доклад относно използването през периода 2004 – 2009 година на предоставените на Литва, Словакия и България финансови ресурси за подпомагане извеждането от експлоатация на преждевременно спрените атомни електроцентрали.
В презентацията си Европейската комисия е подчертала, че процесът по извеждане от експлоатация бележи добър напредък. Отбелязано е, че всички блокове са спрени в установените срокове и се поддържат в безопасно състояние, активните зони на реакторите са освободени от гориво, стратегиите за извеждане от експлоатация са приети и се реализират. В документа като положителен момент е акцентирано и на факта, че в процес на изграждане са всички необходими инсталации, напредва подготовката на лицензионната и техническа документация, в процес на финализиране е организационното преструктуриране, първите дейности по демонтаж на неактивно оборудване са започнали, напредва изграждането на инсталации за третиране и съхранение на радиоактивни отпадъци и отработено ядрено гориво.
В доклада си Комисията изрично отбелязва задоволство от работата на България по отношение на успешно реализираните проекти по проектиране на приповърхностно хранилище за радиоактивни отпадъци и изграждане на хранилище за сухо съхранение на отработено ядрено гориво.
Европейската комисията е засегнала и перспективите след 2013 г., когато се очаква организацията по извеждане от експлоатация да бъде напълно действаща, да бъдат завършени основните инвестиционни проекти и да бъдат започнати дейности по демонтаж и управление на радиоактивни отпадъци. В проектобюджета до 2020 г. Комисията е предложила продължаване на подпомагането на Европейския съюз след 2013 г. за дейностите по извеждане от експлоатация.