ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


В САЩ са създали метална пяна за радиационна защита

27.07.2015

Отчитайки радиозащитните свойства и голямата здравина на композита, пяната представлява идеален материал за използване в ядрената енергетика и космическата техника.

Металната “пяна”, създадена от група изследователи от университета в Северна Каролина, притежава свойство, което позволява да се блокира неутронната радиация, рентгеновото и гама излъчването. Учените твърдят, че материалът поглъща и разсейва енергията на частиците в висока енергия и електромагнитните вълни, пише Physics World позовавайки се на текст от научна публикация в sciencedirect.com.

Първоначално експертите са разработвали тази пяна за използване в транспорта, в космическия отрасъл, ядрената енергетика, а също както често се случва – във военната област. Както твърди източникът, именно перспективите за използване на пяната в ядрената енергетика са насочили изследователите към проверка на радиозащитните качества на материала.

В хода на последвалите експерименти пластините от пяна са подлагани на различни типове силно облъчване. Най-добри показатели за поглъщане на радиацията е показал материалът „high-Z steel-steel“, който в основната си част се състои от неръждаема стомана с добавка на волфрам. Този тип пяна по ефективност на блокирането на рентгеновите и гама лъчите превъзхожда практически всичките материали, които се използват на обектите на ядрената енергетика, отстъпвайки само на чистото олово. А в областта на блокиране на неутронното излъчване „high-Z“ е станал абсолютен лидер.

Сега групата изследователи работи над въпроса – как да направят пяната по-ефективна от оловото. “Тя даже и сега има редица предимства в сравнение с оловото. Пяната не е токсична, лесно се произвежда и може безопасно да се обработва”, – се казва в доклада.

Благодарение на своите средства, разработеният композитен материал има перспективи за използване в областта на ядрената безопасност (превозване на РАО, биологична защита на реакторите и други), в космическата техника, в промишлеността, в ядрената медицина и диагностика.

Източник: http://physicsworld.com/cws/article/news/2015/jul/24/metal-foams-could-make-promising-radiation-shields

Tags: ,

Comments are closed.

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни