По линията на бившата „Желязна завеса“ в Европа се наблюдава противопоставяне по отношение на ядрената енергетика, пише АP. Германия и Австрия – стълбове на богатия Запад, отдавна решиха да се отърват от ядрената енергетика, докато новите членове на ЕС от Източна Европа – жадуващи за електроенергия за стимулиране на икономическия растеж, все повече се обръщат към ядрените мощности.
АЕЦ “Темелин”
Неотдавнашното решение на чешкото правителство за стартиране на мащабна програма за дълговременно развитие на ядрената енергетика доведе до задълбочаване на пропастта.
Част от плана се явява строителството на нов ядрен реактор недалеч от границата с недоволната Австрия, пише агенцията. Чешкият министър на промишлеността и търговията Ян Младек предполага, че до 2040 г. половината от електричеството в страната ще бъде от ядрени мощности и четвърт от възобновяеми източници.
Словакия и Унгария също строят нови ядрени реактори, а Полша разглежда възможността за стартиране на собствена ядрено-енергийна програма. Тези държави смятат, че ядрената енергетика е по-евтина и чиста, и твърдят, че е несправедливо, когато богатите страни от ЕС се наместват в този въпрос.
Правителството на Германия взе решение за поетапен отказ от използването на ядрена енергия до 2022 г. след аварията в японската АЕЦ „Фукушима“. Австрия се отказа от ядрената енергетика след Чернобил. Двете страни смятат, че риска от ядрена катастрофа превишава възможната изгода от ядрената енергетика.
Според Младек, за да се осигури енергийната независимост и сигурност на Чехия, е необходимо веднага да се започне подготовката и да се построи по още един енергоблок в АЕЦ „Темелин“ и Дуковани“ с възможност за изграждане на по допълнителни блокове. Другият вариант – да се увеличи използването на природен газ бе отхвърлен, тъй като ще доведе до увеличаване на енергийната зависимост от Русия, заяви министърът.
АЕЦ „Темелин“ от дълго време е източник на търкания между Чехия и Австрия. Австрийският министър на околната среда Андре Рупрехтер вече заплаши да предприеме правови мерки за решаване на проблема с разширяването на АЕЦ „Темелин“, но чехите са решени да продължават напред, отбелязва журналистът от АP.
Местните еколози осъдиха плана, а някои икономисти последваха примера им, отбелязвайки липсата на важни финансови детайли в него. „В настоящето е нереално да се построи АЕЦ без каквито и да е субсидии или помощи от държавата“, смята енергийният анализатор от J&T Bank Михал Снобр. Междувременно Ян Младек е уверен, че компанията CEZ, в която правителството притежава контролния пакет, може да си позволи такъв проект.
Автороригиналната статия: KAREL JANICEK – Associated Press
Подробности със снимки на: http://meredith.worldnow.com/story/29570429/europe-divided-along-former-iron-curtain-over-nuclear-power