Това съобщи преди дни ръководителя на Росатом Сергей Кириенко след срещата си ръководителите на висшите учебни заведения от град Томск.
Представител на прес-службата на Росатом поясни, че съглашението за встъпване в сила на договора за строителство на енергоблокове в Китай ще бъде подписан в рамките на заседанието на ядрената подкомисия на междуправителствената комисия Русия-КНР.
Тянванската АЕЦ е разположена край града Лянюнган, провинция Цзянсу – най-големия обект на икономическо сътрудничество между КНР и РФ. Централата е предадена за експлоатация през 2007 г., а на 12.09.2009 г. завърши двугодишната гаранционна експлоатация на първи и втори енергоблок. На 15.04.2010 г. са подписани актовете за окончателно приемане на блоковете. Номиналната еектрическа мощност на всеки енергоблок е 1060 MW.
В Тянванската АЕЦ за първи път в света е монтиран уловител на стопилката (ловушка расплава), пълното име е устройство локализации расплава (УЛР) – уникална разработка на руски учени. Тя представлява корпус, монтиран върху опори на дъното на бетонната шахта на реактора. Корпусът е напълнен със специални материали, които в случай на хипотетична извънредна ситуация се смесват със стопилката от активната зона и осигуряват равномерно разпределени на стопилката в корпуса на уловителя.
Уловителят може да задържи стопилката от ядреното гориво неограничено дълго време, без да позволи на радиоактивността да излезе излезе извън корпуса на уловителя и да попадне в околната среда.