ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


Япония – ЛПА на Фукушима – стъпка след стъпка

08.01.2015

Как стана изваждането на горивото от четвърти блок

 

Завършилото на изваждане на ядреното гориво от зданието на четвърти блок на АЕЦ “Фукушима-1”, без съмнение, стана важен крайъгълен камък в ликвидирането на последствията от аварията (ЛПА).

Сега пред операторът на централата, компанията ТЕРСО, стои по-сложната задача: изваждане на горивото от трите разрушени енергоблока – включително и изваждане на стопилите се горивни касети.

Преди седмица работниците, намиращи се на покрива на четвърти блок, с размерите на спортна зала, с помощта на подемен кран бавно повдигнаха от басейна за отлежаване на горивото (БОК) контейнера, в който предварително бяха поставени 4 неизползвани горивни сборки.

След изваждането на контейнера от водата, той беше преместен хоризонтално, а после в продължение на 20 минути беше внимателно спуснат на пода до басейна. По този начин, за първи път след аварията през 2011 година, всичките горивни касети от този блок бяха подготвени за превозване в други, по-надеждни басейни на територията на централата. Това се превърна в значителна стъпка в ликвидирането на аварията.

“Ако оприличим целият процес на демонтажа с разстояние от 100 мили, то изваждането на горивото от 4 блок се равнява само на една миля”, – каза директорът на АЕЦ “Фукушима-1” Акира Оно за процеса, продължил повече от година. – “Но все едно, аз съм силно впечатлен от свършената работа и считам изваждането на горивото от четвърти блок за ключово събитие”.

Преди Великото източно-японско земетресение през 2011 година 4 блок е бил спрян за профилактика, а всичкото ядрено гориво е било преместено в БОК. Във връзка с това, че ОЯГ отделя колосално количество топлина, имаше опасения, че при изпаряването на водата от басейна, в атмосферата могат да попаднат огромни количества радиоактивни вещества.

Разработеният от Комисията по ядрена енергия “най-лош вариант за развитие на ситуацията” е предвиждал евакуация на населението в радиус от 250 километра от “Фукушима”. Това включвало Токио и околностите му.

Изваждането на горивото от БОК-4 започна през декември миналата година. Ден след ден работниците на TEPCO поставяха горивото в транспортните контейнери и извозваха касетите в общия басейн на 100 метра от зданието на блока, а неизползваните горивни сборки в БОК на шести енергоблок на разстояние около 1 километър.

Сега компанията-оператор ще се заеме с изваждането на ядреното гориво от първи, втори и трети реактор. Във връзка с това, че всичкото гориво се е разтопило, радиационният фон вътре в тези здания е много висок, и това много ще усложни дейностите в сравнение с четвърти блок, където работниците са управлявали подемния кран от покрива над БОК, имайки визуален контакт в горивните касети.

Дейностите на другите три блока ще се извършват с помощта на специален кран с дистанционно управление. Все пак ще се налага периодично работниците да влизат в зданието на реактора за оглед и техническо обслужване на механизмите.

Затова ТЕРСО планира да вземе мерки за намаляване на радиационния фон – такива, като изчистване на пода и стените от радиоактивни замърсявания и поставяне на защитни екрани срещу радиоактивното излъчване.

Източник: fukushima-news.ru

Tags: , ,

Comments are closed.

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни