Това интервю е изцяло посветено на перспективите за построяване на нови блокове на площадката на АЕЦ “Козлодуй” и е взето от екипа на
Иван Хиновски е председател на Български енергиен форум – неправителствена организация, в която членуват 30 организации и физически лица. Бил е изпълнителен директор на НЕК, както и член на съвета на директорите на АЕЦ „Козлодуй”. В момента е експерт към парламентарната комисия по икономическа политика, енергетика и туризъм. За възможностите и проблемите пред евентуалното решение на площадката на Козлодуй да се изгради седми блок разговаряме с него.
Г-н Хиновски, бихте ли посочили предимствата на площадка Козлодуй за изграждане на нови ядрени мощности?
В Козлодуй е факт лицензирана площадка за атомна централа. В Козлодуй има всякаква техническа инфраструктура, а само системите за охлаждане за техническата вода могат да обезпечат не един, а два блока. Козлодуй има предимство и с това, че съществува изградена система за радиационен мониторинг, има работещ авариен план. Но основното е, че електрическата инфраструктура я има. Аз неведнъж съм казвал, че около 600 – 800 милиона лева ще се спестят само от изграждането на нова електрическа инфраструктура, ако се развива ядрената енергетика в Козлодуй, а не в Белене.
При вас е центъра на кадрите, това е мозъка на ядрената енергетика в България като интелект и капацитети. Има наличен жилищен фонд. Площадката е близо до мястото, където ще се изгражда националното хранилище за ниско и средно радиоактивни отпадъци, има налични и работещи хранилища за отработило гориво.
Стига толкова предимства – това са все плюсове в посока Козлодуй.
Вие бяхте ръководител през 1998 година на работна група, която изготви проучване за възможността в Козлодуй да се строи седми блок. Кои от тогавашните ви изводи са актуални и днес?
Да. Тогава по предложение на НЕК беше направено едно проучване на целесъобразността от използването на доставено за АЕЦ „Белене“ тогава оборудване за изграждане на нов ядрен блок. Основните две възможности които бяха анализирани бяха изграждането на един блок в Белене или на нов седми блок в Козлодуй. Към тогавашната обстановка и условията към онази дата надделя мнението, че по-изгодно е с това оборудване да се изгражда първи блок в Белене. Основните аргументи бяха, че в Козлодуй в онези години вървяха тежки реконструкции на блокове 5 и 6, активна инвестиционна програма имаше за блокове 3 и 4, които бяха във фаза на модернизация и от системна гледна точка експертите счетоха, че това ще е едно изключително тежко натоварване на площадката с обемна инвестиционна дейност. Следствие на което мнението „ЗА” Белене надделя. Но опцията за седми блок беше много ефективна и целесъобразна. За това и експертите в дирекция „Ядрена енергетика” направиха едно проучване на възможните три площадки върху които можеше да се изгради блок 7-ми блок. И трите петна, по скоро това е правилната формулировка, имат своите плюсове и минуси, но пък сега всяко едно от тях би могло да бъде повторно анализирано с оглед използването за ново строителство.
Какво може да предприеме правителството от тук насетне, ако има идея за строеж на седми блок в „Козлодуй”?
Моето мнение, е че идеята за изграждане на нов блок при вас се комбинира с един евентуален отказ от изграждането на АЕЦ „Белене”. Защото не е целесъобразно платеното оборудване да се препродава със загуба, а по скоро може да се мисли да се използва за изграждането на нов блок, което е разумно и лично аз смятам че това би могло да се направи на едно от тези три петна. Естествено трябва да се мине през няколко фази на нови проучвания. Не е толкова лесно да бъде пренесено едно оборудване, което проектирано за една площадка проектирана при определени сеизмични условия и характеристики, но трябва да бъдат отново разчетени всички тези строителни конструкции, сеизмична устойчивост на опори и съоръжения. Така че се изисква един период от време в който тази идея за пренасянето на оборудването произведено за първи блок на Белене да бъде адаптиран проект към посока Козлодуй, като при една добра организация и разумно компетентно управление на проекта редица дейности могат да се започнат едновременно. Може да се започне едновременно геоложкото проучване на тези площадки, което ще спести време. Разбира се трябва да се подготви нов ОВОС, да се стартират нови преговори и големия въпрос е за формата на финансиране на проекта.
Преди да се започне, обаче каквото и да било трябва задължително правителството да вземе решение.
Тоест Вие смятате, че оборудването от Белене може да се използва за Козлодуй?
Това е ефективно. Иначе грешките на Белене не трябва да се повтарят. Например ако се проведе един истински европейски конкурс, могат да дойдат редица компании които да отговарят на определени изисквания за цена на изграждане, за типове реактори, за срок на изпълнение. Всичко това трябва да стане и след санкция от ДКВЕР и другите държавни институции, които имат право да активизират подобни мащабни инвестиционни проекти, съобразявайки се с нуждите от електроенергия. В момента Полша по подобен начин организира свой търг за изграждане на АЕЦ.
При нас разбира се е частен случай, когато имаме платено оборудване за АЕЦ Белене, което би трябвало да се използва, ако ще се развива ядрена енергетика в Козлодуй. От тук според мен могат да се скъсят и сроковете с две години и половина, защото се съкращава голяма част от дейностите от процедурата от обявяване на търг за избор на доставчик на оборудване, за утвърждаване на техническия проект и т.н. Това може да бъде спестено при една такава форма на проекта в Козлодуй.
Според вас с Белене какво ще се случи?
Аз винаги съм казвал че това е един организационно сбъркан проект. И аз вярвам, че много скоро ще се вземе решение за прекратяване на проекта, което е естествен край, защото не може да се взима решение за такава сериозна инвестиция без да бъде ясен пазара на електроенергията. Няма договори за изкупуване на електроенергията, не е ясен бюджета на проекта, има спорове с основния доставчик относно цената на бюджета на проекта, и другото което мен лично най-много ме притеснява, въпреки че има декларация от АЯР че проекта няма никакви проблеми с безопасността, все още техническия проект не е утвърден. Вече втора година документацията стои в АЯР. Очевидно е че има някакъв проблем с техническия проект на „Белене”.
Търсели ли са ви като енергиен експерт за мнение по повод изграждането на седми блок?
Водили сме немалко разговори с министър Трайков по темата. В момента българския енергиен форум подготвяме техническо задание за обявяване на процедура за предпроектно проучване на възможността за изграждане на седми реактор в Козлодуй.
Ние ще предложим едно експертно проучване, което смятам, че би дало отговор на въпросите за сроковете и за бюджета. До края на януари месец ще сме готови с документацията и ще предложим на МИЕТ и на АЕЦ конкретни изисквания и критерии към подобен проект. Това е една база, върху която може да се вземем решение дали да се продължи този проект или да се премине към друг вариант.
Преди години ИБЕРДРОЛА изработиха предпредпроектно проучване – стъпвате ли на него като данни или работите изцяло с ваши разработки?
Това проучване не беше разработено според изискванията на нашето законодателство. То не е база за взимане не решение за бъдещето на новия блок. Не е съобразено и с изискванията за ядрена безопасност. Работим изцяло с наши данни и разработки.
Според вас, финансирането трябва ли да си остане изцяло държавно или трябва да се търсят чужди инвеститори?
Ако искаме да не губим пари от Белене, изборът е да се построи нов блок, а етапите за изграждане на един такъв проект, ако той бъде структуриран като частен проект, това би отнело много повече време. За това, според мен трябва да е държавен проект и блоковете трябва да са два, защото практиката на строителството на ядрени централи предполага да се строят по два блока. Но тогава излиза сложният въпрос за интегрирането на тези два блока в енерго системата. Тогава трябва да се мисля и за договори за пласмент на тока и не се знае дали ще се интегрират и двата блока. На мен много добре ми звучи обединяването на нашите енергийни пазари с тези на Румъния. Тогава би било много по-лесно изграждането дори на два блока в Козлодуй.
Каквото и да се случва, обаче от тук насетне правителството трябва да вземе решение накъде върви ядрената енергетика в страна ни. И съм сигурен, че страшно мотивиращо би било да се обяви, и това може да го направим Министър Трайков, че правителството има намерение да изгражда нови мощности, а това ще доведе до стабилизация на кадри и мотивация те да останат в България, а не да търсят реализация навън.
Източник: http://www.kozloduy-bg.info/index.php?p=news&aid=6307