ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


СМИ в Япония публикуват извадки от правителствения доклад за аварията на АЕЦ “Фукушима”

07.01.2012

Самият доклад, публикуван на 26 декември миналата година, за сега е достъпен само на японски език.

 

В съобщението на „Mainichi“ се отбелязва, че в наличната оперативна документация за системите за аварийно охлаждане на зоната (САОЗ) разделите засягащи ситуациите с пълна загуба на електрозахранване специално са били отбелязани с “Не е необходимо да се разглежда”.

 

Вестникът потвърждава, че в доклада е направен следния извод – нито сменния персонал, нито в кризисния щаб на TEPCO са знаели за особения алгоритъм заложен на първи блок, според който при загуба на токозахранване – технологичния кондензатор ICавтоматично се отсича от реактора.

 

В резултат на това щаба и дежурната смяна грешно са прогнозирали развитието на ситуацията в първите часове на аварията, защото грешно са предполагали, че системата за охлаждане на реактора на първи блок функционира.

 

Това е довело до трагично забавяне на организацията на алтернативно подаване на вода.

 

Докладът показва три момента, когато смяната и щаба биха могли да определят неработоспособността на кондензатора:

 

- В периода между 16,42 и 16,56 часа на 11 март 2011 година персонала е успял да получи потвърждение, че нивото на водата в реактора на първи блок пада. Според авторите на доклада, това е трябвало да накара персонала да предположи – кондензатора не е работоспособен.

 

- Втората пропусната възможност е била на 11 март в 17,50 часа, когато е станал известен факта за повишаване на фона вътре в реакторното здание.

 

- Третата възможност до сега не се обявяваше. В 18,18 часа дежурният персонал е установил, че клапаните на системата IC са затворени и те са били отворени.

Обаче в 18,25 те са били отново затворени поради появилото се съмнение за възможно повреждане на тръбопроводите.

Това е било направено без консултация със щаба, който не е бил уведомен за това.

 

Авторите на доклада предявяват също редица претенции към японското правителство.

 

На първо място, правителството се е отказало в първите дни да огласява данните за радиоактивното замърсяване, получени чрез SPEEDI, защото се е опасявало от възникване на “ненужна паника”.

 

Системата SPEEDI е специално разработена за да предоставя прогнози в условията на извънредни ситуации и функционира под контрола на японското министерство на образованието, науката, културата, спорта и технологиите.

 

В доклада се правят също редица неприятни изводи за моралното състояние на персонала в първите дни на аварията.

 

В ранните часове на 15 март директора на централата Масао Йосида е направил изявление според което “най-лошият сценарий за развитие на събитията е китайския синдром”.

Според авторите на доклада, това изказване на Йосида свидетелства за “паниката”, която като чели е обхванала намиращият се в централата персонал.

Tags: ,

Comments are closed.

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни