На 11 декември от космодрума „Байконур“ са изведени в орбита едновременно два космически апарата – телекомуникационните спътници АМОС-5 и Луч-5, произведени в ОАО „ИСС“ Железногорск и окомплектовани с изделия на Завода за електрохимически преобразуватели на енергия “УЭХК” (предприятие на горивната компания на Росатом “ТВЭЛ”).
По-конкретно става въпрос за свръх топлопроводящи секции (ГПТС), или мини отоплителни тръби, осигуряващи оптимален топлинен режим на бордовата радиоапаратура, въпреки своето минимално тегло.
ГТПС могат да се използват успешно както в космически условия, така и в различни отрасли на промишлеността, където е необходимо моментално изравняване на топлинното поле.
Те се състоят от миниатюрни топлопроводящи тръби, които са ефективни топлоразпределители, позволяващи да се изключи прегряването в отделни точки в приборите и да се намалят температурните разлики в електронните блокове.
ОАО „УЭХК“ (г. Новоуралск) е най-голямото в света предприятие за обогатяване на уран. Първото е в страната предприятие за разделяне на изотопитена урана и за преработване на високо обогатен уран (ВОУ) в ниско обогатен уран (НОУ). Влиза в състава на горивната компания „ТВЭЛ“ от държавната корпорация “Росатом”.
“Росатом” обединява повече от 270 предприятия и научни организация, в това число и всички граждански компании на ядрения отрасъл на Русия, предприятията на ядрено-оръжейния комплекс и единствения в света флот от атомни ледоразбивачи.
“Росатом” е най-голямата генерираща компания в Русия, като осигурява повече от 40% от електроенергията в европейската част на страната.
Източник: Пресс-служба ОАО УЭХК