Сега разходите на електроенергия за осветление представляват 19% от световния обем на електропотреблението. В същото време, делът на електроенергията с ядрен произход в енергийния сектор достига едва 12,3%. В света сега работят 435 ядрени енергоблока.
До 2040 година в световен мащаб се прогнозира увеличаване на търсенето на електроенергия с 93% до 39 милиарда MWh. Също се очаква нарастване на сумарната стойност на светлинния поток от изкуствени източници в света до 217 петалумена до 2030 година, което е повече с 104 петалумена спрямо 2000 година, съобщава Forbes.
Според мнението на специалистите от Министерството на енергетиката на САЩ, преминаването на светодиодни светлинни източници (LED) ще позволи да се намалят разходите на електроенергия за осветление с 46%, което към 2040 година ще дава икономия от 300 TWh. Тази икономисана електроенергия е съпоставима с годишното производство на 50 електроцентрали с електрическа мощност по 1GW всяка.
По този начин, преминаването на LED-осветление би дало възможност човечеството да се откаже от значителна част от АЕЦ и да не се строят нови.Ако пък се съвмести замяната на системите за осветление с използване на най модерни системи за управление на източниците на светлина – тогава използваната електрическа мощност би се намалила до 90%. Това ще позволи да се консервират още десетина ядрени енергоблока.