Burning methanhydrátu
Японските експерти първи в света произведоха газ от метан хидратни минерали, които се наричат “запалим лед”. По този начин е възможно страната да компенсира липсата на енергия. Експерименталният добив е от морското дъно в близост до японските брегове.
Метановите хидрати са газови находища, затворени в ледени кристали, които са потенциален огромен източник на енергия. В световен мащаб, според различни оценки, може да превишава десетократно проучените резерви от изкопаеми горива на Земята.
Базата за експериментален добив се намира в падината Nankai на 50 километра от главния японски остров Хоншу. Експертите са добивали известно количество газ в продължение на 4 часа от дълбочина около 330 метра под морското дъно, съобщи служител, пожелал анонимност, от Министерството на промишлеността.
Според японските изследователи само в падината Nankai има най-малко 1,1 трилиона m3 газ, което се равнява на японската консумация за около 12 години. Смята се, че запасите на природен газ в метан хидрати в японските териториални води превишават стократно сегашното годишно потребление.
„Нашата цел е да се подобри технологията, така че да започне производство с търговска цел“, каза за АФП японски министър на промишлеността Тоцимицу Мотеги.
Възможностите за експлоатация на метанови хидрати са познати в други страни като Канада, САЩ и Китай. Но в Япония тестът под морското дъно за добив е първ в света. Токио, най-големият в света вносител на втечнен природен газ, е инвестирал в развитието на технологиите за извличане на метанови хидрати стотици милиони долар и иска чрез тази технология да стане годна за комерсиална употреба до 2018 година.
Изследването, проведено в Nankai е извършено от държавната фирма на Япония за нефт, газ и метали National Corp (JOGMEC).
По материали от Tundragas.com:
http://atominfo.cz/2013/03/japonci-jako-prvni-na-svete-ziskali-plyn-z-metanovych-hydratu/