Това съобщава американският вестник Augusta Сronicle.
“Компанията „Southern Nuclear“, оператор на двата действащи енергоблока на АЕЦ “Вогтл”, строяща още два блока на същата централа, е отстранила от работа на строителната 158 работници, които не са преминали тестовете за зависимост от наркотици и алкохол”, – съобщават СМИ позовавайки се на резултатите от тестовете, проведени от „Southern Nuclear“.
Компанията „Southern Nuclear“, която е дъщерно дружество на „Southern Company“, експлоатира в САЩ три АЕЦ с общо 6 енергоблока. Едана от тях е АЕЦ “Вогтл”, където се работи по построяването на още два блока.
Финансирането на строителството им е под гаранцията на федералния бюджет на САЩ. По график, пусковият сро на трети блок е ноември 2016 година, а на четвърти – ноември 2017 година. Има неофициални съобщения, че сроковете могат да бъдат изместени съответно до първата половина на 2017 и 2018 година.
По-рано 300 тонният реактор, произведен в Азия, едва не се обърна при транспортирането му с ЖП транспорт от пристанището до строителната площадка. За инцидента, който се случи в средата на декември 2012, се разбра с едномесечно закъснение.
Източник: РИА Новости
Б.Р. Обикновените полеви тестове (на урината) за наркотици се прилагат масово в САЩ и от други уважаващи безопасността, свързани с човешкия фактор, оператори на АЕЦ. Тестовете не са скъпи, резултатът излиза веднага, достоверността е висока. Някой от тях откриват повече от 6 наркотика. Единственият им недостатък е, че след повече от 48 часа следите от наркотични вещества в урината са под чувствителността на теста.
Но и за това науката е открила “лек”. Достатъчно е да се вземе 1,5 сантиметра коса. Така се открива употребата на наркотици вземани преди 3 до 6 месеца.
Основателен е въпросът: необходимо ли е това? Нали трябва да си вярваме! Да, ама не!!! Психиката на наркозависимите, особено сред интелигенцията, е добре адаптирана. Тях трудно ще ги познаеш. Но в критичен момент без дозата – започват трудно да се концентрират и изобщо да мислят. Затова трябва да се отделя особено внимание към оперативния и управленския персонал в атомните електроцентрали. Първите поради грешките, които може да провокира наркотичния глад в критична ситуация, а вторите поради зависимостите им при вземане на управленски решения.
Казаното до тук няма никаква връзка с АЕЦ “Козлодуй”! Просто отварям една тема по която считам, че трябва да се помисли…
Тази цифра, преизчислена в % от общия брой работници, на колко се равнява? Приблизително. 1-2%?