През последните дни и месеци Белене е в устата на всички – политици и граждани, местни и чужди медии. В това няма нищо чудно. В страната ще се проведе първия национален референдум свързан с изграждането на нова ядрена мощност. Такава мощност може да бъде изградена само на едно-единствено място, отговарящо на всички изисквания, а именно площадката Белене.
Една инициатива на жителите на крайдунавския град веднага привлече вниманието на обществото. Гражданите на Белене решиха да организират молебен. Той беше отслужен от местния свещеник в църквата „Свети Георги Победоносец“. В навечерието на референдума, който е насрочен за 27 януари, отец Трайчо събра своето паство, за да се помолят за успех.
„Смятам, че с проведения молебен Бог не се е намесил в дискусията за изграждането на атомната централа. Молебенът не толкова касае референдума и вземането на една или друга позиция, а по-скоро беше за здравето на местните граждани и просперитета на общината“, каза пред БГНЕС кметът на Белене Петър Дулев.
„Ние си сътрудничим с местния свещеник, който е наясно с тежката ситуация. Затова той предложи тази инициатива“, добави градоначалникът.
Но почти спонтанно след приключването на молебена жителите на града се включват в общоградски митинг в защита на проекта за АЕЦ „Белене“.
Изглежда само Бог може да помогне на града да излезе от тежката криза, в която изпадна след като през март 2012 правителството на министър-председателя Бойко Борисов реши да спре проекта.
През последната година ситуация е изключително критична. Кметът на Белене разказа пред БГНЕС, че в града всичко е замряло, особено след „миналата година, когато се взе окончателното решение“.
„Това доведе до още по-голямото обедняване и безработицата сред гражданите, липса на поминък, изключително ниски доходи, невъзможност на общината да изпълни заложените разчети в бюджета, невъзможност да реализираме минималната капиталова програма“, описва той жестоката реалност, която вече е прогонила между 1500-2000 души. Това е почти една пета от населението на Белене, който според последното преброяване има около 9500 жители.
„През последните две-три години в града почти няма млад човек, който да е завършил висше учебно заведение и да е намерил реализация в Белене. Случаите са единични. Всички млади хора с по-висок ценз търсят препитание в други градове на страната и чужбина. Да не говорим за хората в трудоспособна възраст. Преди 3 години безработицата беше 5%, а сега е 16%“, заяви още Дулев.
Въпреки това той и неговите съграждани са оптимисти, че на предстоящия референдум българите ще направят правилен избор и ситуацията ще се промени към по-добро.
БГНЕС припомня, че сагата за АЕЦ „Белене“ започва още през последните години на комунизма и само крахът на старата система спира нейното изграждане за неопределен период от време. През 2006 г. е проведен търг, който е спечелен от руската „Атомстройекспорт“, дъщерна компания на държавната корпорация „Росатом“. Базовата цена на бъдещата втора атомна централа беше за малко под 4 милиарда евро. За изграждането на централата беше създадена проектна компания между НЕК и германската RWE.
След идването на власт на ГЕРБ през лятото на 2009 проектът започна да буксува. Това стана причина за оттеглянето на RWE през 2009 г. „Росатом“ убедени в това, че проектът е печеливш предложиха на българската страна финансиране. Те също така доведоха и чуждестранни инвеститори в лицето на финландска Fortum и френската Altran, като по този начин изпълниха едно от исканията на кабинета Борисов за намирането на чуждестранен, неруски инвеститор.
Въпреки това проектът беше замразен през март 2012 г. от правителството на Бойко Борисов. В началото на септември „Атомстройекспорт“ увеличи претенциите си към НЕК до 1 милиард евро за неизплатени вече извършени дейности по проекта „Белене“. Делото ще се гледа от Международния арбитраж в Париж.
През лятото на миналата година БСП стартира кампанията за референдум по въпроса за АЕЦ „Белене“. Тя събра над 770 000 подписа, повече от необходимото. Активното участие на българските граждани в кампанията направи референдума необратим, въпреки това от ГЕРБ промениха въпроса. От него отпадна питането за АЕЦ „Белене“. Така българите в края на януари ще трябва да гласуват дали желаят развитието на ядрената енергетика чрез изграждането на нова АЕЦ.