ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


САЩ – пореден неуспешен опит за създаване на централизирано хранилище за ОЯГ

22.01.2013

Предлаганият от компанията PFS проект на хранилище за ОЯГ

 

Поредният план за създаване на междинно хранилище за ОГ в щата Юта в САЩ беше окончателно погребан след като компанията Private Fuel Storage (PFS) се отказа от строителството на обекта поради препятствия на федерално ниво. В обозримо бъдеще единственият вариант за управление на ОЯГ в САЩ си остава съхраняването в пристанционни хранилищни комплекси.

Съгласно американският Закон от 1982 година “За управление на РАО” (Nuclear Waste Policy Act), въпросите за стратегията на управлението на РАО се намират под управлението на федералното правителство при наличието на финансиране от енергийните компании. Обаче нито една от американските администрации на САЩ през изминалите от тогава 30 години не успя да спази в постановените от закона срокове, за да реши въпроса за създаването на централизирано хранилище.

През цялото време операторите на АЕЦ нямат друг избор, освен да складират ОЯГ на многобройните площадки в района на АЕЦ по цялата страна. Такъв вариант е възможен като “отложено решение” в продължение на още няколко десетилетия. Но централизираното хранилище е за предпочитане от гледна точка на стойността и ефективността – особено за Министерството на енергетиката (DoE), което е задължено да компенсира разходите на операторите за временното съхраняване.

Открито сухо хранилище за ОЯГ на АЕЦ „Прейри-Айлънд“

 

Целта на компанията PFS беше създаването на централизирано междинно хранилище. Този проект се финансираше от 8 частни енергийни компании за задоволяване на нуждите им за съхраняване ОЯГ. В рамките на съглашението с индианците от племето Гошуто, компанията е взела под аренда 3 320 декара земя в щата Юта от земите на резервата и през 2006 година получи лиценз от комисията по ядрено регулиане (NRC) за построяване и експлоатация на обекта. Хранилището, което е трябвало да бъде построено на тази площадка, е имало проектен капацитет 40 хиляди тона ОЯГ.

Обаче през 2010 година Министерството на вътрешните работи на САЩ (DoI) е отказало на PFS регистрацията на сделката за аренда на този поземлен участък. Компанията публично критикува това решение на DoI и го е обжалвала в съда. Съдът е отменил отказа на DoI, но с ново решение не се Министерството не се е произнесло. Всичко завърши с това, че на 20 декември 2012 година компанията PFS в свое писмо до Комисията по ядрено регулиране е предложила да се консервира проекта и да се действието на лиценза, за да се избегнат по-нататъшни загуби.

Както  твърди сайтът World Nuclear News, “отказът от реализиране на проекта връща САЩ на най-долното стъпало по създаването на програма за управление на ОЯГ”.

Трябва да напомним, че през 2009 година президентът Барак Обама по препоръка на DoE и NRC спря реализацията на проекта за създаване на централизирано хранилище за ОЯГ и високо-активни РАО (ВАО) в планината Юкка-Маунтин. Сега проектът PFS, който обещаваше да бъде една от алтернативите, също се оказа неудачен.

Това практически оставя САЩ без стратегия за управление на ВАО и ОЯГ. През юни 2012 година Комисия на най-високо ниво по ядреното бъдеще на САЩ препоръча при окончателен отказ от проекта Юкка Маунтин да се избере място за построяване на междинно хранилище като се отчете мнението на местното население. Обаче за конкретни стъпки за реализиране на тази препоръка за сега няма съобщения.

Източник: http://www.atomic-energy.ru/news/2013/01/17/38269

Tags: , ,

Comments are closed.

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни