Преди да гласувате помислете за човешката цена на електроенергията.
По-долу е показан анализ на смъртността в следствие на използваните от човека различни начини за производство на енергия, приведени към 1 TWh. Освен жертвите на авариите, случващи се в електроцентралите и при добива и транспорта на гориво, също се отчита смъртността, предизвикана от замърсяване на околната среда с продуктите на горенето и от радионуклиди.
Източниците, ползвани при анализа са както официалните отчети на правителствата и международните организации, така и 12 статии в референтни списания. Данните за влиянието на атмосферното замърсяване върху здравето са взети от Световната здравна организация.
В данните за ВЕЦ са отчетени човешките загуби вследствие на скъсването на язовирната стена в Банчао – Китай (175 хиляди загинали).
Без тази авария смъртността в хидроенергетиката е много по-ниска (гледайте данните за Европа).
Смъртността от ядрената енергетика изцяло е свързана с Чернобилската катастрофа. Разчетите са направени на базата на максималната оценка от 4 хиляди загинали, цитирана от редица независими екологични организации.
Смъртността при въглищата и нефта е свързана със замърсяването на въздуха с прах, димни микрочастици, вредни газове и аерозоли.
В таблицата не се отчитат вредите, нанесени на човечеството чрез климатичните изменения и техните последствия (увеличаване броя на наводненията, сушата, ураганите, горските и торфени пожари, изчезването на много биологични видове, намаляване на добивите от селското стопанство, изсъхването на горите и други негативни последствия). Не се отчитат също военните конфликти заради контрола над енергийните ресурси и другите негативни последствия за здравето на човека и човечеството вследствие на масовото използване на въглеродната енергетика.
Б.Р. Публикацията е базирана на изследването на американския учен Джеймс Конг от научния център в Паско, щат Вашингтон.
Източник: http://www.atomic-energy.ru/fact/21257
Tags: енергетика
„Данните за влиянието на атмосферното замърсяване върху здравето са взети от Световната здравна организация.“
Същата СЗО от 1959 г. има подписани анагажименти в договор, по данни от медиите е все още актуален, да не публикува данни за въздействието на радиацията върху човека, преди „съгласуване“ с ядреното лоби, което днес е във Виена МААЕ.
Данните за жертвите са взети малко след Чернобил и малко преди Фукушима.
Ако имате нови данни, може да ги публикувате тук.
Непременно посочете източниците.
Такива са принципите за публикуване.
Шлюза Ви е отворен.