Уляновският областен съд отхвърли жалбата на главния инженер на комплекса за управление на РАО при Научно изследователския институт по атомни реактори НИИАР (Димитровград, Уляновска област) Вячеслав Миронов, който заедно с двама бизнесмени беше обвинен в присвояване на 15 милиона рубли бюджетни средства, определени за полигона за погребване на РАО, съобщи областната прокуратура.
По този начин присъдата влиза в сила и следващите 4 години Миронов ще прекара в колония под общ режим. Неговите съучастници са осъдени условно.
От прокуратурата поясняват, че Миронов, който по време на следствието е бил отстранен от заеманата длъжност, след влизане на присъдата в сила трябва да бъде уволнен.
“Влезе в сила присъдата по наказателното дело срещу главния инженер на комплекса за управление на РАО на ОАО „Государственный научный центр – Научно-исследовательский институт атомных реакторов“ (ГНЦ НИИАР) и двама ръководители на външни стопански структури, изобличени от прокуратурата на Димитровград, Уляновска област за измама в особено голям размер”, – се казва в съобщението.
По данни на прокуратурата, през есента на 2009 година в рамките на реализиране на мероприятията, предвидени във Федералната целева програма “Обезпечаване на ядрената и радиационна безопасност през 2008 година и за периода до 2015 година” ОАО „ГНЦ НИИАР“ е отделило финансови ресурси за експлоатация на опитно-промишлен полигон за подземно погребване на течни РАО.
Организацията на дейностите по осигуряване на технологичен контрол на процесите за пробиване и ликвидиране на наблюдателните кладенци (супервайзинг) е била възложена на 49-годишният Вячеслав Миронов.
Обаче, както е доказано, той е сключил с ООО „Рубикон“ (Бузулук) в лицето на неговия финансов директор 37-годишният Сергей Лазарев редица фиктивни договори за възмездно оказване на услуги по супервайзинг. А в действителност тази фирма се е занимавала с покупко-продажба на селскостопанска продукция.
По късно, съгласно по-рано постигната договорка, заместник директорът на ООО „ГеоТехСервис“ (Самара) 33-годишният Николай Дубов, подправяйки подписите на отговорни длъжностни лица от ООО „Рубикон“, е предавал фиктивни отчети, актове за приемане на работа и сметко-фактури на Миронов.
“Документите са минавали на експертиза в НИИАР, но Дубов се е оказал виртуоз в оформянето на документацията”, – обяснява сътрудник на прокуратурата.
Като резултат в периода от март до декември 2010 година на НИИАР е била причинена вреда в размер повече от 15 милиона рубли, сочат данните от оперативната разработка на регионалното управление федералната служба за безопасност (ФСБ).
Независимо, че Миронов отрича вината си, съдът го е признал за виновен за извършеното престъпление (опит за измама чрез използване на служебното положение в особено голям мащаб) и го е осъдил на затвор с общ режим и глоба в полза на държавата от 600 хиляди рубли.
Лазарев и Дубов са осъдени за помагачество при извършване на престъплението на 2,5 и 3 години лишаване от свобода условно.
Източник: РИА Новости