ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


ОСАРТ даде единадесет препоръки към АЕЦ “Козлодуй”

16.12.2012

Единадесет препоръки в няколко области на проверка дадоха експертите от мисия ОСАРТ*.

На 13 декември беше официално бе закрита проверката, която продължи три седмици и бяха изследвани девет области. Тринадесетте експерта от екипа на Международната агенция за атомна енергия /МААЕ/ осъществиха задълбочена проверка в девет области: “Управление, организация и администрация”, “Обучение и квалификация”, “Експлоатация”, “Ремонт”, “Инженерно осигуряване”, “Експлоатационен опит”, “Радиационна защита”, “Химия”, “Аварийно планиране и аварийна готовност”.

На заключителната среща с ръководството на централата и с партньорите от АЕЦ, работили в областите на проверката, присъстваха д-р Сергей Цочев – председател на Агенцията по ядрено регулиране, и Владимир Уручев – заместник-председател на Съвета на директорите на “АЕЦ Козлодуй” ЕАД и депутат в Европейския парламент.

Изпълнителният директор на АЕЦ Валентин Николов подчерта, че в българската атомна електроцентрала безопасността е издигната във водещ приоритет, на който е подчинена работата на целия персонал. Той увери екипа на МААЕ, че заключенията от мисията ще залегнат в бъдещите планове за развитие и за усъвършенстване на дейностите в АЕЦ, и изрази своето удовлетворение от факта, че отбелязаните добри практики в работата на централата ще станат достояние на световната професионална общност. Валентин Николов благодари на специалистите от всички нива в АЕЦ “Козлодуй” за положените усилия и подчерта, че за реализирането на набелязаните нови цели и задачи ръководството ще продължи да разчита на тяхната компетентност и професионализъм. “Нашата централа има заслужената репутация на безопасна и високоефективна генерираща мощност и това се дължи на изградения висококвалифициран и отдаден на работата си екип”, акцентира Валентин Николов.

КАК ПРОТЕЧЕ ПРОВЕРКАТА

Габор Вамош – ръководител на мисията и представител на МААЕ обобщи какви са били методите на работа на експертната група. „Направихме преглед на документацията и оборудването, наблюдавахме работата в прогрес, видяхме ремонт на помпа, правихме обходи заедно с операторите по места. Извършени са десетки интервюта с персонала, от които добихме представа за работните практики”, обобщи той. Всъщност предварителен доклад, съдържащ основните наблюдения и заключения на експертите на МААЕ, беше предаден от ръководителя на екипа на изпълнителния директор на атомната електроцентрала. В него под формата на „Технически бележки” са обобщени направените препоръки, предложения и констатираните добри практики и силни страни.

ОТПРАВЕНИТЕ ПРЕПОРЪКИ

 „Не всички от персонала имат дозиметри, когато работят в зони, където по предположение може да има неутронна радиация, липсва анализ относно коренните причини за събитията. Например един анализ, направен своевременно и по подходящ начин, би предотвратил повторно случване на дадено събитие”, обобщи Габор Вамош част от препоръките към централата. В област „Аварийно планиране и аварийна готовност” има отправена препоръка в раздела за тежки аварии. „Установихме, че няма ръководство за управление на тежки аварии при някои състояния на реактора. Например когато реакторът е разуплътнен и в басейна за отлежаване на касетите има гориво – ето в такива случаи няма разработено ръководство за действия”, обобщи ръководителят на мисията.

Той сподели, че до три месеца ще е готов окончателният доклад, който ще бъде достъпен. Вамош напомни, че след осемнадесет месеца ще се извърши повторна проверка, която да констатира дали направените препоръки са отстранени.

От своя страна Валентин Николов информира, че всички предложения и препоръки имат своите финансови изражения. „С тези препоръки централата може да се справи сама. Имаме потенциал, както кадрови, така и със собствени средства да отреагираме и съм сигурен, че ще се справим”, каза изпълнителният директор на централата.

От своя страна резултатите коментира и Сергей Цочев – председател на Агенцията за ядрено регулиране: „Основната цел, заради която се прави тази мисия, е да можем да получим предложение за подобрение и препоръки във всички области и по този начин да повишим нивото на безопасността.

Предимството на подобни мисии е, че тук идват хора от цял свят, хора с огромен опит в областите, в които работят и нашата цел никога не е било да имаме нула препоръки или нула забележки. Напротив, хората от Козлодуй бяха много отворени и наред с препоръките и предложенията много важен аспект е това, че тези хора имаха възможност да общуват, да разговарят, да обменят опит през всичкото това време. Аз не считам, че има някакви много тежки препоръки или предложения, но както каза и г-н Вамош, нищо не е сто процента безопасно, винаги има какво да се подобрява”

ДОБРИТЕ ПРАКТИКИ

Габор Вамош представи пред журналисти както препоръките, така и добрите практики, които са въведени в АЕЦ. „Например химическите съединения, които са добавят във II-ри контур, значително намаляват корозионните процеси, които могат да възникнат впоследствие. Реално много малка част от корозионните продукти стигат до парогенератора и това не довежда до отлагане в топлообменната повърхност на парогенератора, което представлява проблем на други АЕЦ”, каза Вамош.

Друга добра практика е осигуряването на допълнително електрозахранване, което да работи при авария. „Видяхме, че е добавено допълнително оборудване, разработени са процедури, които да се използват в подобни ситуации и се извършват изпитания, които доказват, че това оборудване може да работи в аварийни ситуации”, информира ръководителят на мисията и припомни аварията във Фукушима, където именно липсата на резервно захранване беше един от основните проблеми.

„В АЕЦ „Козлодуй” ни представиха съвсем нова практика, свързана с проверката и валидацията на горивните касети. Стана ясно, че, въпреки че заводът производител гарантира качеството на касетите, тук в централата се правят допълнителни независими измервания, които възпрепятстват например при пуска на реактора да се открият отклонения в последния момент” каза Габор Вамош.

Самият той подчерта, че живее в Козлодуй вече три седмици е се чувства спокоен. „Много добре се чувствах тук. И с пълното съзнание, че няма пълна и абсолютна безопасност при всякакви производства аз вярвам, че рисковете при експлоатация на АЕЦ „Козлодуй” са толкова ниски, колкото разумно могат да бъдат постигнати. Не бих имал проблем да живея тук с моето семейство до края на живота си” , пошегува се ръководителят на тринадесетте експерта.

ФОКУСЪТ НА ОБЩИНА КОЗЛОДУЙ

По време на мисията е била проверена и готовността на общинската администрация да реагира при евентуална авария в АЕЦ. „Основният фокус на нашата проверка беше какви мерки по аварийна готовност съществуват на площадката на АЕЦ. Ние сме проверили връзката по аварийна готовност с органите на площадката и извън нея. Установихме, че АЕЦ може да предостави информация на всички институции в случай на аварийна ситуация”, това коментира Габор Вамош.    

Валентин Николов благодари на кмета на общината за подкрепата, която е получена по време на мисията. На заключителната среща присъства и Румен Маноев, който каза: „Аз, като представител на местната общност, която има позитивна нагласа относно развитието на ядрената енергетика тук, вярвам, че подобни ласкави думи от такава авторитетна мисия ще дадат основание за развитието на сектора тук, а именно чрез изграждане на нови ядрени мощности”.

Автор: Лиляна Рашкова

Програмата OSART (Operational Safety Review Team – Екип за преглед на експлоатационната безопасност), е създадена от МААЕ през 1982 г. В рамките на тази програма на държавите членки се предоставят консултации и помощ с цел повишаване безопасността на атомните централи. Мисията в АЕЦ “Козлодуй” бе 174-та поред от стартирането на Програмата. В Козлодуй дойдоха тринадесет висококвалифицирани експерти с управленски опит в цял свят. Представители на десет държави в рамките на три седмици живяха и работиха в Козлодуй и в АЕЦ „Козлодуй”.

Източник: http://kozloduy-bg.info/?p=news&aid=8748#acomm

Tags: ,

Comments are closed.

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни