Днес официално беше финализиран проект, финансиран от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) за изграждане на инсталация, която преработва радиоактивни води.
Тя е наречена условно „Дунав” и представлява филтърна каскада, която има за цел да очисти радиоактивните води от соли, борна киселина, неразтворимите частици и всички примеси, като в края на процеса се акумулира чиста обезсолена вода. Производителността на инсталацията е 550 литра за час пречистена вода, а изграждането и струва два милиона евро.
Началото на проекта е дадено през август 2004-та година, когато възложител е АЕЦ „Козлодуй”. „В продължение на осем години е имало забавяне на проекта и реално през юли 2012-та година, когато ние поехме управлението му, имаше да се монтира оборудване – основно и спомагателно, и да се правят редица проби. Радвам се, че в такива кратки срокове успяхме да извършим всичко нужно и сега можем да се похвалим, че сме приключили първия от много проекти, които касаят извеждането от експлоатация и които се финансират от ЕБВР чрез фонд „Козлодуй”, – каза Дилян Петров – изпълнителен директор на ДП РАО.
На събитието днес бе представена инсталацията и нейните основни функции, а в Козлодуй беше екип от основните изпълнители – ЗАО „Атомстройекспорт”, които с помощта на технолози от ГУП МосНПО „Радон” са работили по проекта. „Ние сме сигурни, че на етап извеждане от експлоатация на 1-4 блок тази установка ще реши проблема с преработката на радиоактивните води. В проекта работиха консорциум от руски компании и българското предприятие и искам да кажа, че те ни оказаха огромна помощ и съдействие при довършителните работи на съоръжението”, – коментира и Татяна Макарчук – заместник-началник управление „Управление на ОЯГ и РАО” в „Атомстройекспорт”.
Момчил Казаков – р-л група „Течни РАО” в Специализирано поделение „Извеждане от експлоатация” е един от специалистите, които са взели активно участие в довършителните работи на инсталация „Дунав” и ще работи с нея оттук насетне. „Кубовият остатък, който остава в инсталацията след очистването, го циментираме във варели по определена рецепта. Руските специалисти ни препоръчаха две нови рецепти, които изпробвахме и се получава добра циментова сплав, която след това се съхранява в кубове за течни РАО”, – обясни Казаков процедурата.
Според предварителните справки работата на инсталацията ще намалява 150 пъти обема на радиоактивните води. Очаква се в близките дни ДП РАО да получи лиценз за експлоатация и инсталация „Дунав“ да заработи.
Източник: http://www.kozloduy-bg.info/index.php?p=news&aid=8753