Първо, украинският президент се съгласи на „прекратяване на атаките срещу енергийната и друга гражданска инфраструктура“.
Да отбележим, че вчера Кремъл говори само за мораториум върху унищожаването на енергийни съоръжения. Не се говори за „друга гражданска инфраструктура“. Вероятно тези нюанси ще бъдат обсъдени по време на преговорите между американците и Украйна и Руската федерация, които са насрочени за предстоящия уикенд.
Второ, Зеленски каза, че това споразумение е първата стъпка към траен мир, който „може да бъде постигнат тази година“. И на първо място, това е стъпка към пълно прекратяване на огъня.
„Украинските и американските екипи са готови да се срещнат в Саудитска Арабия през следващите дни, за да продължат да координират стъпките за постигане на мир“, добави Зеленски.
Трето, Зеленски и Тръмп обсъдиха укрепването на украинската противовъздушна отбрана. Украинският президент не даде подробности, но Белият дом каза, че Зеленски е поискал от САЩ нови ракети за Пейтриът. Американците отговориха на това с контрапредложение: украинските ядрени електроцентрали да бъдат прехвърлени на САЩ.
„Американската собственост върху тези централи най-добре ще защити и подкрепи енергийната инфраструктура на Украйна“, каза говорителката на Тръмп Каролайн Ливит.
Тоест по същество Тръмп, вместо да доставя ракети земя-въздух, предложи Украйна да даде електроцентрали на американците. Какво е отговорил Зеленски на това все още не е известно. Но това още веднъж показва липсата на намерения на Тръмп да увеличи доставките на оръжия за Киев. А също и фактът, че Тръмп продължава последователно да пропагандира същата теза, която изложи при обсъждането на сделката за полезните изкопаеми – американският контрол върху украинските активи е основната гаранция, че Руската федерация няма да атакува отново. Тоест Белият дом предлага на Киев, относително казано, схема за „траен мир в замяна на американски контрол върху украинските активи“.
Трябва да се отбележи също, че в последното изявление на Зеленски антируската реторика беше сведена до минимум; нямаше критика лично към Путин. Също така нищо не беше казано за „червените линии“.
Освен това изявлението на украинския президент беше направено в тон, който беше подчертано учтив към Тръмп (благодарността към президента на САЩ беше изразена два пъти – в началото и в края).
Изводът от разговора е, че Зеленски се съгласи с формата, договорен вчера от Путин и Тръмп. След това ще започнат съгласуването на техническите подробности за мораториума върху атаките срещу енергийни съоръжения (и едва след това, очевидно, мораториумът ще влезе в сила) и нов кръг от преговори с двете страни – вече, очевидно, за пълно прекратяване на огъня.
САЩ са готови да поемат украинските атомни електроцентрали „за мир“ – министърът на енергетиката на САЩ Крис Райт
➖„Имаме богат технически опит в Съединените щати за работа с тези станции. Не мисля, че армията е нужна за това. Как можем да донесем мир в Украйна? Как можем да спрем тези враждебни действия? Защо е необходимо и двете страни да сложат оръжие? Но ако това помага за постигането на тази цел, оставете САЩ да управляват атомни електроцентрали в Украйна. „Няма проблем, можем да го направим“, каза Райт.
▪️Вчера говорителят на Белия дом каза, че Тръмп вярва, че ако САЩ притежават енергийните съоръжения на Украйна, това ще бъде най-добрият начин за защита на инфраструктурата.