На 4 март, в рамките на държавното посещение на ръководството на Мианмар в Русия, беше подписано междуправителствено споразумение за принципите на сътрудничество в областта на изграждането на наземна ядрена електроцентрала с малък капацитет (SCNPP) в Мианмар.
Документът беше подписан в присъствието на руския президент Владимир Путин и председателя на Държавния административен съвет, министър-председател на Република Съюз Мианмар, старши генерал Мин Аунг Хлаинг от генералния директор на държавната корпорация „Росатом“ Алексей Лихачов и съюзния министър на науката и технологиите на Република Съюз Мианмар д-р Myo Thein Kyaw.
Междуправителственото споразумение регламентира условията и основните области на взаимодействие между страните в рамките на реализацията на проекта АСММ (атомная электростанция малой мощности) от 110 MW с възможност за по-нататъшно разширяване до 330 MW.
През февруари 2023 г. Руската федерация и Република Съюз Мианмар подписаха междуправителствено споразумение за сътрудничество в областта на мирното използване на ядрената енергия. Споразумението е важен крайъгълен камък в развитието на сътрудничеството между Русия и Мианмар в ядрената енергетика. Страните се договориха да работят заедно, насочени по-специално към изпълнението на проекта за изграждане на АСММ в Мианмар. Държавната корпорация „Росатом“ също активно си сътрудничи с Република Мианмар в областта на развитието на вятърната енергетика. В момента се разработва проект за изграждане на вятърна електроцентрала с мощност 200 MW в Мианмар.
Държавната корпорация „Росатом“ разполага с еталонни технологии за изграждане на централи с ниска мощност както в морски, така и в наземни варианти. В момента в Чукотския автономен окръг работи единствената в света плаваща атомна електроцентрала (ПАЕЦ) Академик Ломоносов. В момента се изпълнява проект за изграждане на малка атомна електроцентрала в Якутия на базата на най-новата реакторна инсталация РИТМ-200, която се основава на дългогодишен опит в експлоатацията на малки реактори на кораби на руския флот за атомни ледоразбивачи. АСММ се характеризират с компактност и модулност, намалено време за изграждане и високи стандарти за безопасност. През 2024 г. Росатом подписа първия в историята експортен договор с Узбекистан за изграждането на атомна електроцентрала с ниска мощност. Договорът предвижда изграждането на атомна електроцентрала с мощност 330 MW (шест реактора по 55 MW) в района на Джизак.
Русия систематично укрепва сътрудничеството с приятелски държави. Продължава реализацията на големи съвместни енергийни проекти с тези страни. Държавната корпорация „Росатом“ и нейните подразделения вземат активно участие в тази работа.