ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


Иран очертава плановете си за ядрена енергия, включително първия бетон за Бушер 3 тази година

01.10.2024

Иран твърди, че има три ядрени енергийни реактора в процес на изграждане, като в момента се извършват процеси за избор на място и технология за още – и също така е очертал планирания ядрен горивен цикъл и разработки на изследователски реактори.

Плановете на Организацията за атомна енергия на Иран за сектора на ядрената енергия бяха подчертани на съпътстващо събитие на Генералната конференция на Международната агенция за атомна енергия във Виена.

Проектиран от Русия блок ВВЕР с мощност 915 MWe вече е в експлоатация в Бушер на брега на Персийския залив. Планирани са още два блока с ВВЕР-1000. В него се казва, че блок 2, който бе излят първия си бетон през 2019 г. и уловителя на активната зона беше инсталиран този месец, има планирано инсталиране на своя реактор под налягане „30 месеца по-късно“ и физическо пускане, планирано за 55 месеца по-късно, което ще е 2029 г. Планът е първият бетон за 3 блок да бъде през последното тримесечие на 2024 г.

Целта на страната е да достигне 20 GW ядрени енергийни мощности до 2040 г. и на срещата се чу, че се извършва избор на място и планиране за неопределен брой други централи. По-рано тази година AEOI обяви началото на работа на площадка в провинция Хормозган, която според нея в крайна сметка ще бъде дом на четири нови ядрени реактора.

По време на поредицата от презентации в събитието 50 години ядрена технология в Иран: Истории на успеха беше подчертана и историята на страната с изследователски реактори, както и плановете за развитие на способностите на вътрешния горивен цикъл.

Изследователски реактори

Изследователският реактор в Техеран е изследователски реактор от басейнов тип с мощност 5 MW, който работи от 1967 г. и се използва за целите на изследователски реактори, а също и за производство на радиоизотопи. Новите приложения, разработени за него през последните години, както беше чуто на събитието, включват оцветяване на скъпоценни камъни през 2017 г., неутронно изображение през 2019 г. и облъчване и тестване на гориво от 2020 г.

Изгражда се заместващ изследователски реактор, 10 MW Isfahan Research Reactor (IRR10), „въз основа на опита и знанията на ирански експерти“. Строителството започна през 2022 г. и се очаква основните приложения да бъдат тестване на гориво и производство на радиоизотопи. Има и план за създаване на „международен център за обучение по ядрена наука и технологии“.

Приложенията на изследователските реактори, като например за медицинска употреба, контрол на вредители, облъчване, дезинфекция и безопасност на храните, също бяха подчертани.

 

В момента има шест действащи обекта за облъчване и подобно количество в процес на изграждане с цел намаляване на 30% от загубените в момента селскостопански продукти и повишаване на безопасността на храните, като облъчването на подправките е специално споменато.

Други приложения включват отдел за развъждане на растения, разработване на памук, соя, ориз, мандарини и декоративни растения, както и нови органични торове и използване на техниката за стерилни насекоми за справяне с вредители, наред с други приложения:

Ядрен горивен цикъл

На срещата беше чуто, че страната има открити мини в Khoshuomi, Narigan и Saghand, както и завод за производство на жълт кейк Ardakan и инсталация за купно излугване на жълт кейк Saghand. На сесията беше чуто, че планът е през следващите пет години да се проектира и произведе гориво за Техеран, Исфахан и Модернизирания изследователски реактор Арак и „Енергийния реактор Дарховейн (IR-300)“. Реакторът Darkhovein – известен също като Darkhovin – е предложен ирански проектиран реактор с мощност 300 MW.

За да се постигнат планираните 20 GW капацитет до 2040 г., на срещата беше казано, че са необходими или са необходими редица стъпки:

- Въздушно проучване на уранови мини на повече от половината от повърхността на Иран

- Проектиране и изграждане на фабрика за преработка на уранова руда и производство на жълт кек (система за купно излужване)

- Проектиране и изграждане на инсталация за преобразуване за производство на уранов оксид и UF6,

- Проектиране и изграждане на завод за производство на циркониева обвивка, горивни пръти и горивни възли за леководни реактори и пластинчато гориво за изследователския реактор в Техеран, включително контрол на качеството и тестове преди облъчване

- Проектиране и изграждане на инфраструктура за облъчване на горивни проби и тестване след облъчване

Страната също така разработва устойчиво на аварии ядрено гориво и разглежда проектирането и изграждането на съоръжение за предварително погребване и близо до повърхността за погребване на ниско и средноактивни радиоактивни отпадъци.

 

На друго място в Генералната конференция на МААЕ беше разгледан статусът на действията на страната по договора за неразпространение на оръжия. Генералният директор на МААЕ Рафаел Мариано Гроси каза: „По отношение на Споразумението за гаранциите по ДНЯО е повод за безпокойство, че значителни проблеми с гаранциите остават нерешени след няколко години и че изглежда сме стигнали до задънена улица. Изпълнението на Иран на определените дейности в Съвместното изявление между мен и Иран през март миналата година, обаче кореспонденцията ми с новото правителство беше конструктивна и открита и се надявам да посетя страната в недалечно бъдеще… от решаващо значение е Агенцията да е в състояние да предостави надеждни гаранции, че ядрената програма на Иран е изключително мирна.“

В изявлението си пред генералната конференция Мохамад Еслами, вицепрезидент на Ислямска република Иран и президент на Организацията за атомна енергия на Иран, каза, че „осъществяването на зона, свободна от ядрени оръжия в Близкия изток, стана по-важно от всякога“ и добави, че „сътрудничеството на Ислямска република Иран с Агенцията продължава по честен и широк начин. Броят на назначените от Агенцията инспектори в Иран е несравним с повече от една пета от всички извършени инспекции от Агенцията по целия свят през 2023 г. се проведе в Иран над нашите ядрени съоръжения, докато ядрените съоръжения на Иран съставляват само три процента от общия брой ядрени съоръжения в света“.

 

Източник:https://www.world-nuclear-news.org/articles/iran-aims-for-first-concrete-for-bushehr-3-by-end-of-year

 


 

 

 

 

 

Вашият коментар

Вашият email адрес няма да бъде публикуван Задължителните полета са отбелязани с *

*

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни