ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


Руската ядрена енергия идва в Далечния изток

01.09.2024

Русия публикува проекти на планове за изграждане на нови ядрени енергоблокове и дори нови ядрени електроцентрали до 2042 г. На какво трябва да обърнете внимание?

Какво и колко ще се строи в Русия?

Първо, публикуваният проект е проект на руската държава, а не на Росатом. Той е изготвен от системния оператор на Единната енергийна система на Русия въз основа на прогнозата за нуждите от електроенергия на различни региони на Русия, а държавната корпорация „Росатом“ ще действа като генерален изпълнител само на ядрената част на плана.

Общо до 2042 г. в Русия се планира изграждането на 34 ядрени енергоблока на 14 площадки, 11 от които ще са нови площадки.

Реактори ВВЭР с различна мощност ще бъдат използвани в 15 от новите блокове. По-специално се планира да се разположат реактори със средна мощност, наречени ВВЭР-600/С, на 7 блока, останалите 8 блока ще съдържат реактори с висока мощност ВВЭР-ТОИ и все още неизвестни оптимизирани ВВЭР.

8 нови блока в Русия ще работят с реактори на бързи неутрони. Само блокът с реактора БРЕСТ-300, който вече се строи, е точно определен, за останалите 7 блока все още не е избран точният тип бърз реактор. Това могат да бъдат реактори с натриев или оловен охладител.

Предвижда се инсталиране на малки реактори на 11 нови блока. Това са предимно реактори РИТМ с различна мощност и различно местоположение (наземни и плаващи). Освен това един блок ще бъде с малък реактор Ше;льф, разработен от Московския институт на НИКИЭТ.

Къде ще се строят нови енергоблокове в Русия?

В европейската част Русия ще продължи процесът на замяна на съветски енергоблокове в АЕЦ Кола, Курск и Смоленск. Но основната географска посока на растеж на руския ядрен флот ще бъде свързана с Далечния изток.

Предвижда се изграждането на Приморска и Хабаровска АЕЦ с общо четири блока с реактори ВВЭР-600/С. Два блока с реактори РИТМ-200Н ще бъдат построени в Якутия, блок с реактор Шельф ще се появи в Чукотка, както и четири плаващи енергоблока с реактори РИТМ-200С.

Към далекоизточните проекти можете да добавите още сибирски проекти – Красноярската атомна електроцентрала и Норилската атомна електроцентрала с ниска мощност (общо четири блока с бързи реактори и четири блока с реактори РИТМ-400).

Защо Русия възнамерява да развива ядрената енергетика в Далечния изток?

Тъй като в Далечния изток потреблението на енергия нараства с по-бързи темпове, отколкото в други региони на Русия, то тук се прогнозира значителен енергиен дефицит, ако не се предприемат действия.

Материалите на уебсайта на Източния икономически форум ВЭФ-2024, който се открива във Владивосток на 3 септември 2024 г., казват:

„В Далечния изток са създадени безпрецедентни условия за икономическо развитие, благодарение на което започна реализацията на повече от 2850 инвестиционни проекта на стойност 8,9 трилиона рубли. През последното десетилетие промишленото производство се е увеличило един и половина пъти, темпът на развитие на редица индустрии също се е увеличил: въгледобивът – 3 пъти, златото – 2 пъти, въвеждането в експлоатация на жилища се е удвоило през последните 5 години.

Нивото на потребление на електроенергия в Далечния изток до 2030 г. се очаква да бъде 96,5 милиарда kWh, което съответства на среден годишен темп на растеж от +4,9%, което е повече от два пъти повече от средния темп на растеж в Русия за същия период.

Електроенергийният комплекс на Далечния изток е на прага на сериозни предизвикателства: обемът на изграждане на необходимата генерация за покриване на прогнозирания дефицит на електроенергия от поне 2,9 GW до 2030 г., влошаване на инфраструктурата и високи тарифи.

Ако недостигът на производствени мощности в този регион още през 2030 г. е почти 3 GW, тогава ще става още по-лошо. Нереалистично е да се разчита на доставки на електроенергия от Китай, тъй като самите китайски северни региони се нуждаят от електроенергия. Следователно изборът на Русия е очевиден – в Далечния изток е необходимо активно да се строят нови електроцентрали, включително атомни.

Ще привлече ли Русия чужди компании за изграждането на атомни електроцентрали в Далечния изток?

Както вече казахме, обявените планове са публикувани от руски енергийни компании, а не от Росатом, което означава, че парите за строителството ще бъдат отпуснати в пълен размер. Графикът на строителството може да се измести вдясно, тъй като днес това е правилото за ядрената енергетика в целия свят, с изключение на Китай, но количествените показатели за новите блокове в крайна сметка ще бъдат изпълнени.

Ще успее ли Росатом самостоятелно да изгради всичко, което е посочено в плановете? В публични изявления топ мениджърите на руската държавна корпорация настояват, че тя е самодостатъчна и способна да строи атомни електроцентрали без участието на чуждестранни изпълнители.

Обявените планове обаче изглеждат твърде интензивни. Само в Далечния изток Росатом ще трябва да пуска нови блокове почти всяка година. Следователно е разумно да се предположи, че Росатом ще прибегне до помощта на чуждестранни заводи, както и, вероятно, помощта на чуждестранни строителни и монтажни компании.

Публикуването на проектопланове за изграждане на нови атомни енергоблокове в навечерието на форума ВЭФ-2024 не изглежда случайно. В кулоарите на форума бизнесмени и държавни служители от различни страни, събрани във Владивосток, със сигурност ще се опитат да си осигурят някакъв дял в ядреното строителство в руския Далечен изток.

Форумът на ВЭФ е почти идеален за такива преговори, той се счита за вторият по важност в Русия след форума в Санкт Петербург, а нивото на руско представителство на него винаги е високо. Генералният директор на Росатом Алексей Лихачов вече потвърди, че ще лети до Владивосток за участие във форума, въпреки трудната ситуация около АЕЦ Курск и Запорожие.

Сред чуждите компании, борещи се за атомни пари в Далечния изток, повечето са китайски. Може да има интерес от страна на компании от Индия и дори Южна Корея, въпреки че последното ще изисква съгласието на политиците в Сеул.

Европейски компании, включително и български, най-вероятно няма да бъдат допуснати до участие в руски ядрени проекти в Далечния изток заради санкции и контрасанкции. Може би ситуацията ще се промени в бъдеще, но това зависи от действията и решенията на политиците.

Вашият коментар

Вашият email адрес няма да бъде публикуван Задължителните полета са отбелязани с *

*

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни