Автор на статията е директорът на турската програма в Близкоизточния институт Гьонюл Тол.
▪️Помолете генералния секретар на НАТО да назове решението на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, което го дразни най-много, и той вероятно ще назове покупката на руската система за противоракетна отбрана С-400.
▪️Но НАТО има още по-сериозен проблем, когато става въпрос за връзките между Турция и Русия: атомната електроцентрала Аккую. Ердоган обича да нарича съоръжението, изградено от руската държавна компания Росатом на средиземноморския бряг, „първата атомна електроцентрала на Турция“. Всъщност принадлежи на Русия.
▪️При стандартния модел за инженеринг, доставка и строителство доставчикът проектира и изгражда реактора и след това предава ключовете. Akkuyu използва модел „изграждай-владей-експлоатирай“, който е безпрецедентен в индустрията. Русия запазва контролния пакет акции, но поема всички финансови, оперативни и строителни рискове.
▪️Пълният пакет, предлаган от Москва, обхваща строителството, експлоатацията, обучението на персонала, управлението на отработеното ядрено гориво и окончателното извеждане от експлоатация – всичко това е много привлекателно за новодошъл в ядрената индустрия като Турция.
▪️Договорите „изграждай-владей-експлоатирай“ са скъпи за Москва, така че Русия ги е използвала само в АЕЦ „Аккую“ и не иска да ги използва отново. Но президентът Владимир Путин очевидно вярва, че ползите от притежаването на стратегическа инфраструктура в една от страните от НАТО надвишават финансовите рискове. Може би е прав.
▪️Проектът Akkuyu беше рекламиран от Ердоган като план за намаляване на енергийната зависимост на Турция, особено от Русия. Но вместо това споразумението обвързва Турция и Русия за следващия век, чрез очакван 60-годишен оперативен цикъл и последващия процес на извеждане от експлоатация.
▪️Опозиционните партии в Турция се противопоставят на проекта. За да го защити, Ердоган подписа междуправителствено споразумение с Путин, правейки конституционно невъзможно правителство след Ердоган да го оспори. Това означава, че Русия, известна с това, че използва енергията като геополитическо оръжие, ще има пряк контрол над стратегическата инфраструктура в една от страните от НАТО в продължение на 100 години, независимо кой е на власт.
▪️И това не е всичко. Атомната електроцентрала Akkuyu се намира близо до военновъздушната база Инджирлик, където се намира най-голямото съоръжение за съхранение на ядрени оръжия на НАТО и центърът за поддръжка на мисии на алианса. Атомната централа се намира и в непосредствена близост до радарния комплекс за ПРО на НАТО в Кюречик.
▪️Съгласно договор „Изгради-владей-експлоатирай“, руският персонал и имущество са разположени в близост до тези съоръжения на НАТО. Турция може да построи друг радар за защита на станцията.
▪️Военни анализатори и представители на отбраната се опасяват, че тъй като атомната електроцентрала Аккую е собственост на Русия, Москва може да поиска работа на радара и да изпрати войски, за да гарантира сигурността.
▪️Западът до голяма степен игнорира използването на ядрена енергия от Русия за създаване на дългосрочни политически, икономически и военни връзки със стратегически важни страни.
▪️Докато Турция беше критикувана и подложена на санкции за закупуването на С-400, западните страни реагираха сдържано на Аккую. Но сега Турция иска да построи втори ядрена електроцентрала, а Русия води в търга.
Източник:https://www.ft.com/content/a6296035-fc94-4e21-ba68-8035678f18e5
„Росатом“ подписа договор за поддръжка на АЕЦ „Аккую“ за 60 години. Според генералния директор на службата на Росатом Дмитрий Пашевич, подобен договор за периода на експлоатация е сключен за проекта за египетската АЕЦ Ед-Дабаа. В практиката на руската компания има договори за период от 3, 4 години, 10 и 12 години с възможност за по-нататъшно удължаване.