Генералният директор на „Росатом“ Алексей Лихачов е провел телефонен разговор вчера, 9 август, вечерта с ръководителя на МААЕ Рафаел Гроси, съобщиха за „Комерсант“ в руската държавна корпорация. Ключова тема беше ситуацията около Курската АЕЦ. Разговорът е организиран по инициатива на руската страна, уточниха от „Росатом“.
Генералният директор на Росатом Алексей Лихачов проведе телефонен разговор вчера, 9 август, вечерта с ръководителя на ИААЕ Рафаел Гроси, който съобщи за Комерсант в руската държавна корпорация. Ключовата тема е ситуацията около Kursk NPP. Разговорът е организиран по инициатива на страната Руската, уточниха от Росатом.
По време на разговора Алексей Лихачов подчерта, че „действията на украинските въоръжени сили създават пряка заплаха не само за Курската атомна електроцентрала, но и за развитието на цялата световна ядрена енергетика“, се казва в официалното изявление на държавна фирма.
През последните дни ситуацията значително се усложни. Така в четвъртък, 8 август, на територията на атомната електроцентрала, включително в района на комплекса за преработка на радиоактивни отпадъци, бяха открити осколки и осколки от свалени ракети, отбелязва Росатом. Вчера, 9 август, вечерта трансформаторната подстанция беше деактивирана, поради което най-близкият до станцията град Курчатов остана без електричество.
„В момента остава реална опасност от атаки и провокации от страна на въоръжените сили на Украйна в атомните електроцентрали“, се казва в изявление на „Росатом“ „Настоящата ситуация не само влияе негативно на нормалната работа на Курската АЕЦ пряко компрометира постулатите за ядрена безопасност и ядрена сигурност, формулирани от ръководителя на МААЕ през 2022 г., и по този начин подкопава доверието в ядрената енергийна индустрия като цяло.
Вчера, 9 август, вечерта ръководителят на МААЕ Рафаел Гроси направи изявление относно ситуацията около АЕЦ Курск. Той призова „всички страни да проявят максимална сдържаност, за да избегнат аварии в ядрено съоръжение, които биха могли да доведат до сериозни радиационни последици“ (цитирано от Интерфакс).
От „Росатом“ също уточниха пред „Комерсант“, че Курската АЕЦ продължава да работи нормално. В експлоатация са два енергоблока с реактори РБМК от „чернобилски тип“. Те работят на мощността, зададена от диспечерския график (трети енергоблок е 945 MW, четвърти е 950 MW). Първи и втори енергоблок са в режим на работа без генериране, тъй като са в процес на извеждане от експлоатация. Радиационният фон на площадката и в града е в рамките на естествените стойности.
Източник: https://www.kommersant.ru/doc/6890580
———
Лично мнение!
С цялото ми внимание към заплахата за ядрените съоръжения и от двете страни на границата, не мога да не отбележа, че ми липсва спомен Росатом и неговият ръководител да са били публично разтревожени от ерозията на доверието към ядрената индустрия и нарушаването на основните постулати на ядрената безопасност, когато руската армия превзе Чернобил и Запорожката АЕЦ, и задържа за лично ползване втората, игнорирайки резолюциите на същата МААЕ, където сега се обажда, за да изрази чувството си на дълбоко безпокойство от случващото се.
Едва ли МААЕ ще приложи двоен стандарт.
При създалата се ситуация, с отчитане на обективните реалности, времевите рамки, които Москва обявява за „справяне“ с нея, както и въведения режим на КТО (Антитерористична операция) за Курска област, би било разумно да се действа по някакъв планов начин, примерно като предложения по-долу:
1. Двата работещи блока на централата да се приведат в режим на студено спиране и да бъде изведен излишният персонал, като остане само минималният брой, необходим за безопасна работа в такъв режим. Пълна загуба на външно електрозахранване може да възникне във всеки един момент, а РБМК на мощност не са особено толерантни в такива моменти.
2. Превантивната мярка с намаляването на персонала на в Курската АЕЦ-2 е разумен ход, който вече бе направен, но целево трябва да се върви към пълно замразяване на строителните дейности. Като отделен проблем за решаване е опазването на ядрения материал – свежото гориво, което вече е доставено в хранилището.
3. Помощ при евакуацията на хора от град Курчатов, където живеят служителите и техните семейства. Има теория,че евауация все още не е обявена, защото това вървяло паралелно с приемане на нападението и необходимост от обявяване на война. По тази причина дори и хората от пряко засегнатите населени места са оставени на своите възможности. Цивилизовано решение е да се помогне на засегнатите, а дали ще е война или не, е съвсем друга тема, която ще се решава след сериозен анализ на ЗА и ПРОТИВ, ресурсен анализ, вътрешни фактори и настроения и т.н.
4. Да бъдат поканени инспектори от МААЕ, за да се сформира и изпрати мисия в централата както е направено в Запорожката АЕЦ, която мисия да служи за наблюдение и като възпиращ фактор.
5. Ако всичко все още това не се прави, а както разбирам ситуацията е в режим на изчакване, то най-малкото трябва да се подготви и планира, защото по-горе се коментират десетки хиляди души. Но, както и досега е било, ще считаме, че всичко е под контрол и не бива да тревожим Москва.
* Какие меры вводятся при режиме КТО: справка
…..
6) приостановление деятельности опасных производств и организаций, в которых используются взрывчатые, радиоактивные, химически и биологически опасные вещества;
…..
Енергоблок №4 на Курската АЕЦ беше изведен в планов профилактичен ремонт с елементи на модернизация.
В момента в Курската АЕЦ енергоблок № 3 работи на мощността, установена от диспечерския график, енергоблокове № 1 и № 2 са в режим на работа без производство поради изтичане на установения период на експлоатация.
Енергоблок №4 е в планов ремонт от 25 август тази година.