Блок 2 на атомната електроцентрала Takahama в японската префектура Фукуи беше рестартиран, след като беше изключен преди повече от 12 години, съобщи Kansai Electric Power Company. Реакторът с вода под налягане от 780 MWe (нето) става 12-ият японски реактор, който възобновява работата си.
АЕЦ Takahama с четири блока (Изображение: NRA)
Такахама 1 влезе в редовна инспекция през януари 2011 г., два месеца преди аварията в централата Фукушима Даичи, която доведе до спирането на всички работещи реактори в Япония.
Блок 2 на централата беше спрян от експлоатация през ноември 2011 година.
Kansai подаде молба до Агенцията за ядрено регулиране (NRA) за рестартиране на двата реактора през март 2015 г.
През април 2016 г. АЯР потвърди, че и двата блока отговарят на новите разпоредби за безопасност. През декември същата година NRA даде одобрението си реакторите – които започнаха да работят съответно през 1974 г. и 1975 г. – да работят до 60 години, превръщайки се в първите японски блокове, на които е предоставено удължаване на лиценза над 40 години съгласно преработения регламенти.
Takahama 1 беше рестартиран на 28 юли и поднови пълномащабна работа на 28 август.
Сега Kansai обяви, че блок 2 е рестартиран в 15:00 часа на 15 септември и ще достигне критичност на 16 септември. Очаква се производството на електроенергия да бъде възобновено на 19 септември. Компанията планира да проведе цялостен тест за ефективност на натоварването на 16 октомври и да възобнови пълномащабната работа.
Рестартирането на Takahama 2 означава, че Kansai вече е възобновил работата на всичките си седем работещи реактора след въвеждането на по-строги стандарти за безопасност.
Takahama 3 и 4 – два 1180 MWe PWR – бяха върнати в търговска експлоатация съответно през февруари 2016 г. и юни 2017 г. През април тази година Kansai поиска разрешение от NRA за удължаване на живота на блокове Takahama 3 и 4 с 20 години, които започнаха търговска експлоатация през 1985 г.
През декември миналата година японското правителство прие план за удължаване на експлоатацията на съществуващите ядрени реактори и замяна на стареещите съоръжения с нови модерни. Този ход е част от политика, насочена към глобалния недостиг на гориво след инвазията на Русия в Украйна и се стреми да постигне въглеродна неутралност до 2050 г.