Руската държавна корпорация демонстративно използва влиянието си в световната енергетика в икономическите, политическите и военните интереси на страната-агресор. Как може да се намали глобалното му присъствие?
„ДС“ продължава да анализира ролята на „Росатом“ в света. Първата част от прегледа се отнася до проникването на корпорацията във всички сегменти на световния пазар на ядрена енергия. Сега да разгледаме основния въпрос: как най-ефективно и реалистично да се приложи политиката на санкции за сдържане на руското чудовище.
Първи откази
Да започнем с това, че болезнената реакция на Росатом на нахлуването в Украйна вече започна. Ето и най-забележимите попадения:
Шведската компания Vattenfall отказа да използва руско ядрено гориво – възли TVS-K, които вече бяха тествани в АЕЦ Ringhals. Руснаците планираха да навлязат на пазара на горива в западен стил, като започнаха с шведски реактори. Не се получи.
Финландия отказа да построи АЕЦ Ханхикиви-1 за 7 милиарда евро.
Чешкият конгломерат CEZ сключи споразумение с Westinghouse (САЩ) и Framatome (Франция) за доставка на гориво за АЕЦ „Темелин“, американците ще доставят и топлоотделящи възли за енергоблоковете ВВЕР-440 в АЕЦ „Дуковани“. Сигурно ще стане след две-три години.
България реши да замени руско гориво в АЕЦ „Козлодуй“. За реактора ВВЕР-1000 на блок № 5 ще бъде закупено гориво, произведено от Framatome, а за блок № 6 от Westinghouse Electric Sweden. Приблизителният срок на изпълнение на проектите е 10 години.
Подробности на: https://www.dsnews.ua/ukr/economics/nedotorkanniy-monstr-2-27072023-484086