Това беше подчертано от министъра на енергетиката на Украйна, общувайки с ръководители и служители на чуждестранни представителства и мисии, акредитирани в Украйна. Срещата се проведе под председателството на ръководителя на канцеларията на президента Андрий Ермак на територията на Чернобилската АЕЦ.
Герман Галущенко напомни, че в момента Украйна провежда мащабно обучение на службите за спешна помощ за отработване на различни сценарии за евентуална руска терористична атака срещу Запорожката атомна електроцентрала.
Министърът подчерта, че мисията на МААЕ, която се намира директно на територията на ядреното съоръжение, може да помогне с оценката на ситуацията в окупираната АЕЦ и да предотврати глобална ядрена катастрофа в резултат на действията на руснаците:
„Военните на Руската федерация и представители на Росатом трябва да напуснат централата.
Вместо това персоналът на легитимния украински оператор трябва да получи контрол над ЗАЕЦ и да осигури мирната експлоатация на ядреното съоръжение… присъствието на руснаци на нейна територия е заплаха за целия свят“.





