Korea Hydro & Nuclear Power Co. и три други южнокорейски компании бяха избрани да експлоатират съоръжение за отстраняване на тритий в Румъния на стойност 250 милиарда вона (194 милиона долара), тъй като политиката за денуклеаризация при правителството на Yoon Suk Yeol дава осезаеми резултати с поръчки в чужбина.
Централата на Korea Hydro & Nuclear Power Co. в Gyeongju, провинция North Gyeongsang [С любезното съдействие на KHNP]
Romanian Nuclear Energy Corp. (SNN) номинира четири компании, включително Korea Electric Power Corp., Hyundai Engineering & Construction Co. и Samsung C&T Corp., за договора за експлоатация на съоръжение за отстраняване на тритий (TRF) в атомната електроцентрала Chernabord, според Maeil Business Newspaper във вторник.
Офертите преминаха успешно последния етап на проверка на качеството и се очаква договорът да бъде подписан следващата седмица.
Румъния планира да построи две нови атомни електроцентрали и да модернизира съществуващите, като по този начин засили бизнес сътрудничеството с Корея. Успехът на корейските атомни електроцентрали породи големи очаквания за допълнителни поръчки в съседни страни като Полша, Чехия и Турция.
Ядреният TRF е устройство, използвано за отделяне и съхраняване на тритий, който се получава по време на работа на тежководен реактор поради реакции на неутронно лъчение. Инсталирането на TRF може значително да намали количеството радиоактивни отпадъци в атомна електроцентрала. Южна Корея е втората страна в света, която е инсталирала и експлоатирала TRF, след канадската АЕЦ Дарлингтън през 2007 г.
При предишно посещение в Румъния министър-председателят Han Duck-soo се срещна с румънския министър-председател Николае Йонел Чаушеску и изрази взаимен интерес за сътрудничество по изграждането на инфраструктура за енергиен преход. Хан призова Румъния активно да обмисли участието на корейски компании в подобряването на румънските атомни електроцентрали и изграждането на нови.
Индустрията очаква скорошното развитие да отвори повече възможности за корейските ядрени компании да участват в изграждането на нови атомни електроцентрали и модернизацията на съществуващите в Румъния.
SNN, в сътрудничество със САЩ, оглавява проект за изграждане на два нови реактора в комплекса Chernabord NPP в източна Полша, където вероятно ще бъдат включени корейски компании. SNN също така предприема проект за модернизиране на две съществуващи атомни електроцентрали.
Това се разглежда като възможност да се демонстрира конкурентоспособността на корейските атомни електроцентрали, осигурявайки на страната предимство в проектите за атомни електроцентрали, преследвани от големите нации. В момента най-малко осем държави или строят нови атомни електроцентрали, или се подготвят за това. Общият брой на атомните електроцентрали, планирани за поръчка в тези страни, е до 25, като всеки проект струва около 7,5 трилиона вона. Следователно кумулативният размер на проекта за тези 25 единици ще възлиза на 187,5 трилиона вона.
След управлението на Юн Южна Корея постигна забележителен успех в износа на атомни електроцентрали. Страната осигури проект на стойност 3 трилиона вона за изграждане на втората фаза на египетската АЕЦ Eldaba миналата година, отбелязвайки съживяването на мащабни проекти за ядрен износ след 13-годишна пауза. Korea Hydro & Nuclear Power изпрати първоначалния си екип през януари и планира да започне изграждането на инфраструктура на обекта за турбина №1 през август.
Източник: https://m.pulsenews.co.kr/view.php?year=2023&no=468157