В изявление Eletronuclear заяви, че е „ангажирана да отмени ембаргото върху работите по Angra 3, търсейки конструктивен диалог с кметството на Angra dos Reis за изясняване на представените проблеми и намиране на решение, което позволява възобновяване на дейностите на строителната площадка „.
Последното спиране на строителството на Angra 3, който е на брега на около 70 мили южно от Рио де Жанейро, идва само шест месеца след като работата най-накрая беше възобновена след седемгодишно прекъсване.
За справка
Бразилия в момента има два енергоблока – Ангра 1 и Ангра 2 – които генерират около 3% от електроенергията в страната.
Работата по проекта Angra 3 – за разполагане на реактор с вода под налягане Siemens/KWU 1405 MW – започна през 1984 г., но беше спряна две години по-късно, преди да започне строителството. Схемата беше възкресена през 2006 г., като първият бетон беше завършен през 2010 г.
Но на фона на разследване за корупция в държавни поръчки строителството на блока беше спряно за втори път през 2015 г., когато беше завършен на 65%.
По време на оживяването на проекта, целта на Eletronuclear беше блокът да влезе в експлоатация до края на 2026 г.
Бразилия също започна процес за определяне на места за нови атомни електроцентрали миналата година.
В миналото страната е разчитала на хидроенергия за до 80% от своята електроенергия, но промените в моделите на валежите доведоха до суши, които намалиха това до 65% до 2018 г.
Националният енергиен план на Бразилия до 2050 г. казва, че страната има за цел да добави 10 GW ядрен капацитет през следващите 30 години.
Източник: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Eletronuclear-seeks-to-end-block-on-Angra-3-works