ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


FT: Русия може да загуби участие в развитието на атомната електроцентрала в Унгария, Орбан преговаря с Франция

27.03.2023

Преходът към френски технологии би бил сериозна промяна в позицията на Виктор Орбан, който досега беше лоялен към Москва.

 

 

Унгария започна преговори с Франция за увеличаване на ролята си в унгарската ядрена програма. Това в крайна сметка може да доведе до факта, че Русия повече няма да участва в развитието на единствената унгарска атомна електроцентрала.

Ако този преход може да бъде осъществен, това ще бъде голяма промяна в проруската позиция на правителството на Виктор Орбан на фона на натиска от страна на други страни от ЕС, които искат да наложат санкции срещу руския ядрен износ заради инвазията в Украйна, пише Файненшъл Таймс. Будапеща се противопостави на подобни санкции.

Изданието добавя, че също така ще подчертае отвореността на Орбан към прагматично сътрудничество с ЕС и НАТО по ключови стратегически въпроси, въпреки евроскептичната му реторика, критиките към адреса на Брюксел и антагонизма между неговия националистически режим и други власти в ЕС. Будапеща започна преоценка на водещия проект като част от съмнителното си икономическо сътрудничество с Русия. Става въпрос за разширяването на АЕЦ „Пакш“. Този проект се ръководи от държавната руска компания Росатом. Освен това се финансира с руски държавен заем.

Френският държавен производител на ядрени реактори Framatome действа като изпълнител на Rosatom в Унгария. Компанията трябва да достави системи за управление на електроцентрали съвместно с германската Siemens.

„Ние ще увеличим ролята на Framatome в инвестирането в Paks“, каза унгарският външен министър Peter Szijjártó миналата седмица по време на посещение във Flamanville, където Framatome изгражда реактори.

Будапеща се противопостави на натиска на Запада да разхлаби близките връзки с Москва, като се опита да добави два руски реактора към атомната електроцентрала Пакш, увеличавайки капацитета на централата с два гигавата. Орбан подписа съответно споразумение с Владимир Путин през 2014 г. малко преди руската инвазия в Крим. Изпълнението на споразумението става с много сериозни закъснения. Но Будапеща все още го поддържа, като настоява, че процесът на разширяване на атомната електроцентрала трябва да приключи до 2030 г. Но руската война срещу Украйна не свършва, което провокира въпроси относно графика на работа в АЕЦ „Пакш“ и ползата от дългосрочното сътрудничество с Москва. Така Унгария е принудена да търси алтернативи.

Унгария и Франция досега блокираха усилията на други страни от ЕС да наложат санкции срещу Росатом. В асоциацията обаче расте натискът да се ограничи по един или друг начин дейността на руската компания в Европа и да се намери алтернативен изпълнител, способен да обслужва изградените от Росатом електроцентрали.

„Дискусиите за предефинирането на Пакш продължават, защото сме притеснени“, каза политическият съветник на унгарския премиер Балаш Орбан.

Той допълни, че според експертите промяната на проекта за централата ще върне процеса с години назад.

„Така че, ако започнем нещо ново, това ще доведе до загубени години. И тогава през 2030 г. ще имаме проблеми“, обясни той.

Правителството на Германия не бърза да даде на Siemens необходимите разрешителни за доставка на резервни части за унгарската АЕЦ. Така Будапеща започна да обмисля увеличаване на ролята на френската компания Framatome. Орбан и френският президент Еманюел Макрон обсъдиха атомната електроцентрала Пакш и сътрудничеството по ядрената програма по време на вечеря по време на среща в Париж миналата седмица.

Унгария все още не е готова да се откаже от проекта или да замени руския проект за реактор с друг. Тя иска да запази възможно най-голяма част от одобрения план, за да избегне процеса на преразглеждане на цялата документация от регулаторите в Унгария, ЕС и дори МААЕ.

Но източници казаха пред Financial Times, че колкото по-дълго продължава войната на Русия срещу Украйна, толкова по-вероятно е руското участие в проекта за разширяване на АЕЦ „Пакш“ да бъде напълно отменено. Все още не е ясно дали това ще означава, че „Росатом“ ще бъде заменен от друга компания, или че ще започне изграждането на друга електроцентрала.

Максим Суморуков, руски експерт от фондация Карнеги, каза, че загубата на проекта Paksh ще бъде сериозен удар за Росатом. Защото през последните години компанията губи позициите си в ЕС.

Източник: https://zn.ua/ukr/amp/WORLD/ft-rosija-mozhe-vtratiti-uchast-v-rozvitku-aes-v-uhorshchini-orban-vede-perehovori-z-frantsijeju.html

Tags:

Comments are closed.

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни