Идеята за създаване на демилитаризирана зона около Запорожката атомна електроцентрала не се разглежда, каза Рафаел Гроси, генерален директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).
Сега, според него, говорим за прекратяване на военните действия в близост до атомната електроцентрала.
Източник: t.me/bbbreaking/151212
Реакцията на Росатом
Изявленията на МААЕ за премахването от дневния ред на темата за създаване на демилитаризирана зона около Запорожката атомна електроцентрала (ЗАЕЦ) в Енергодар говорят за мъдростта на ръководството на този институт, каза Ренат Карчаа, съветник на ръководителя на Росенергоатом.
„Слава Богу, въпросът за демилитаризацията най-накрая беше премахнат от дневния ред. Но беше премахнат от МААЕ.
Ние вярвахме и продължаваме да вярваме в мъдростта на ръководителя на този институт и неговите членове“, каза Карчаа пред Интерфакс.
Според него темата за демилитаризацията е наложена на руската страна с цел отслабване на нейните позиции, „което неизбежно ще доведе до повишаване на рисковете, свързани с ядрената безопасност“.
В същото време Карчаа подчерта, че Русия никога не е отказвала и никога не отказва да създаде зона за сигурност на ЗАЕЦ.
Ето и съобщението от алтернативен източник – Deutsche Welle.
МААЕ се отказа от предложението си за създаване на демилитаризирана зона около окупираната от руските войски Запорожска атомна електроцентрала.
Това съобщи шефът на агенцията Рафаел Гроси, съобщава Deutsche Welle (https://www.dw.com/ru/v-magate-otkazalis-ot-demilitarizacii-zony-vokrug-zaes/a-65090694).
По думите му в момента става дума за прекратяване на бойните действия край АЕЦ.
„Ние много добре разбираме какви допълнителни трудности ще донесе това (създаване на зона за сигурност, – ред.), особено в зона на активни военни действия. Ще бъде изключително трудно да се извърши процесът на проверка – на повече от една миля от демилитаризираната зона, територията ще бъде изключително милитаризирана. Следователно повече ние не го обмисляме“, каза Гроси.
По думите му преговорите за създаване на зона за сигурност около ЗАЕЦ са продължили осем месеца.
„Стигнах до извода, че по различни причини за Украйна териториалният въпрос може да се разглежда и като легитимация на руското присъствие“, обясни Гроси причините за спирането на преговорите.