Може ли възобновяемата енергетика да замени електрическите централи, които работят 24 часа в денонощието – включително ядрената енергия – след като съхранението на батерии узрее и преносната мрежа се разшири?
Малко вероятно е, като се има предвид, че периодичният характер на възобновяемите енергийни източници изисква резервен източник – нещо, което може да се задейства, когато времето не е благоприятно.
Малките модулни ядрени реактори, които може да се превърнат в основния енергиен източник — създадени да работят постоянно и като гъвкав ресурс без въглерод.
Тези реактори с подходящ размер се появяват сега, след като правителството на САЩ ги стимулира, което ги прави по-привлекателни за кредитори и комунални услуги.
Потенциалът за растеж е огромен, тъй като държавните и международните правителства извършват първоначална подготовка.
„Просто трябва да имате някаква форма на надеждна мощност за базово натоварване, защото не можете да стигнете до там с активи, които работят (част от) времето“, казва Джеф Мерифийлд, партньор, Pillsbury Winthrop Shaw Pittman и бивш комисар по ядреното регулиране.
„Атомната електроцентрала е по-скъпа в началото, но е актив, който работи 80 години. Ако сравните това с вятъра и слънчевата енергия, те обикновено имат 20-годишен живот и батерии от около осем години. Ако сравните възобновяемите енергийни източници и батериите с ядрената енергия, ядрената енергия се представя много, много добре.“