До края на 2024 г. Българският електроенергиен системен оператор (ЕСО) ще завърши всички инвестиции, необходими за осигуряване на свързването на нови електроцентрали с обща инсталирана мощност от 4500 MW, предимно възобновяеми източници.
ЕСО, операторът на преносната система в страната, е инвестирал над 25 милиона евро в цифровизацията на мрежата, каза изпълнителният директор Ангелин Цачев, цитиран от БТА.
Той каза, че цифровизацията на мрежата за средно напрежение се очаква да приключи до 2024 г.
Крайният срок беше средата на 2026 г., но дейностите бяха изпълнени много по-бързо.
Модернизацията на мрежата е необходима, за да може компанията да изпълни задълженията си по всички договори за присъединяване на нови електроцентрали, каза Цачев на регионалната конференция за възобновяема енергия RE-Source Southeast.
Българският ЕСО планира да увеличи трансграничния преносен капацитет с 2000 MW
ESO е подписала предварителни споразумения за 4000 MW и трябва да осигури връзката за 4500 MW, според целта, заложена в Националния план за възстановяване и устойчивост.
Цачев каза, че ЕСО ще отговаря за всички нови възобновяеми електроцентрали.
Планът също така поставя цел за увеличаване на трансграничния преносен капацитет с 2000 MW. България вече е завършила своята част от новия електропровод с Гърция, каза Цачев.
Нова електрическа връзка с Гърция ще бъде изградена до 2023
Гърция трябва да построи останалите 29 километра от новия интерконектор с обща дължина 122 км. Очакваното пускане в експлоатация на електропровода е до края на 2023 г.
Цачев каза, че предстои и създаването на новия пазарен дизайн. Той добави, че намерението е той да стане по-устойчив на промените на пазара.
Според Цачев България ще изпълни всички условия, за да стане част от общия пазар на електроенергия на ЕС до 2026 година.