Германия обмисля удължаване на живота на оставащите си атомни електроцентрали като начин да гарантира енергийните доставки на страната на фона на несигурността относно доставките на руски газ, каза министърът на икономиката и климата Робърт Хабек.
Попитан от германския телевизионен и радио оператор ARD дали може да си представи ядрени централи, работещи по-дълго от планираното съгласно плана за спиране, който изисква извеждането от експлоатация на трите оставащи атомни електроцентрали в страната до края на 2022 г., Робърт Хабек каза:
„Отговорът на този въпрос е в задачата на моето министерство. Не бих го отхвърлил по идеологически мотиви – но предварителният анализ показа, че това няма да ни помогне.“
АЕЦ „Neckarwestheim“, фото Spiegel
Енергийните блокове Isar-2, Emsland и Neckarwestheim-2 остават последните, които произвеждат електроенергия в Германия, след като страната реши постепенно да прекрати използването на АЕЦ преди десет години във връзка с аварията в японската атомна електроцентрала Фукушима.
Тези три блока са собственост съответно на германските енергийни компании E.ON, RWE и EnBW.
Според Робърт Хабек и трите оператора на АЕЦ са посочили, че удължаването на живота им няма да помогне през зимния сезон 2022/23 година.
„Тъй като подготовката за окончателното им спиране вече е напреднала, тези атомни електроцентрали биха могли да продължат да работят само в условия на най-висока безопасност и евентуално със запаси от ядрено гориво, които все още не са осигурени“, каза министърът. “
А точно това ние не искаме.
Източник: https://www.atomic-energy.ru/news/2022/02/28/122370