Сърбия трябва да инсталира 7 000 мегавата (MW) мощности във вятърната енергетика и 6 000 MW в слънчевата енергетика до 2050 г., за да декарбонизира напълно енергийната система, каза Желко Джуришич, професор в Института по електротехника в Белград.
Разчитането на въглища за производство на електроенергия не е решение поради ниското качество на въглищата и малките запаси, заедно с нерентабилността, подчерта той.
Желко Джуришич каза, че политическите причини за преминаване към възобновяеми източници до 2050 г. и зелената програма са по-малко важни от факта, че въглищата в Сърбия са с лошо качество, а запасите са малки.
Електроцентралите на въглища нямат икономическо бъдеще поради данъците върху CO2
На конференцията за енергийна ефективност и четвъртата индустриална революция, Джуришич подчерта, че производството на електроенергия от изкопаеми горива замърсява околната среда, но също така няма икономическа перспектива. В един момент ще трябва да се плати въглероден данък и днес той вече възлиза на 50 евро за MWh, каза Джуришич на събитието, организирано от Асоциацията на инженерите и техниците на Сърбия.
Ако Сърбия анализира какви нови енергийни планове трябва да реализира от гледна точка на енергийната независимост, е ясно, че природният газ и ядрената енергия не са решения, защото трябва да внася газ и уран.
Закъсали сме със слънчевата и вятърната енергетика, подчерта той.
Слънчевата и вятърната енергетика осигуряват енергийна независимост, а не газовите и атомните електроцентрали
Според проучването за завършване на декарбонизацията на електроенергийната система до 2050 г. е необходимо да се инсталират вятърни паркове с мощност 7 000 MW и 6 000 MW в соларни паркове, каза Джуришич и посочи, че потенциалът за производство от посочените източници всъщност е много по-висок.
Сценарият за пълна декарбонизация включва хидроенергетика, както и мощности за балансиране и съхранение на електроенергия.
Ако Сърбия избере такава стратегия, до 2040 г. тя може да произвежда 70% от енергията си от възобновяеми източници и 30% от изкопаеми горива, обратно на сегашния енергиен микс, подчерта Джуришич.