Украйна, представлявана от „Енергоатом“, планира да придобие на кредит от американската Westinghouse два реактора, които вече са произведени за АЕЦ, останали в компанията в резултат на нереализиран проект.
Това съобщи в петък украинското издание „Огледало на седмицата“.
„Уестингхаус трябва да продаде два комплекта оборудване за реакторите AР-1000, останали от проваленото строителство в САЩ. Според условията на договора компанията трябва да направи това до 2025 г., за предпочитане на по-висока цена.
Ето защо те имат намерение да изпратят тези комплекти в Хмелницката атомна електроцентрала“, – отбелязва изданието.
Твърди се, че тези реактори са „бездействали“ вече около пет години и дори при сключването на сделката те няма да бъдат използвани още толкова дълго време.
Паре нема – действайте
Изданието също така съобщава, че нито Westinghouse, нито Energoatom няма да разполагат с достатъчно средства за изграждане на енергоблокове в Украйна по американски технологии, така че компаниите вероятно ще привличат заеми.
В същото време Енергоатом не може да мине без необходимостта да му се предоставят съответните гаранции от украинското правителство.
Украинската компания все още не е коментирала тази ситуация.
Бягане пред вятъра
На 22 ноември Енергоатом и Westinghouse подписаха споразумение за изпълнение на проект за изграждане на два енергоблока в АЕЦ Хмелницки.
Ръководителят на Енергоатом Пьотр Котин каза, че цената на един енергоблок ще бъде около 5 милиарда долара, а срокът на строителство ще бъде около пет години.
Очаква се проектът да бъде финансиран със заеми от Ексимбанк на САЩ и ще бъде базиран на американската технология на ядрения реактор AР-1000.
Котин отбеляза, че Енергоатом има амбициозни планове – до 2040 г. да изгради 24 GW нови ядрени мощности.
За справка
В момента в Украйна функционират четири атомни електроцентрали, които работят с 15 енергоблока по съветски проект (ВВЭР-440 и ВВЕР-1000). По-специално, в Хмелницката АЕЦ работят два енергоблока VVER-1000, като са заложени за изграждане още да енергоблока от същия тип.
По-рано Киев планираше да ги завърши в партньорство с Москва, но след преврата в Украйна през 2014 г. отношенията между двете страни се влошиха и планираните съвместни проекти бяха прекратени.
Източник: ТАСС