Решенията в рамките на Конвенцията за ядрена безопасност да могат да влизат в сила незабавно след утвърждаването им с 2/3 от гласовете на страните-членки. Такова предложение направиха 10 държави на второто извънредно съвещание на страните по конвенцията, което започна на 27 август във Виена.
На съвещанието се обсъждат възможните поправки в конвенцията, произтичащи от поуките от аварията на АЕЦ “Фукушима-1”. По-точно, Русия и Швейцария предлагат да се приемат нови изисквания към конструкциите на атомните електроцентрали, които ще позволят да се повиши устойчивостта им към естествените и антропогенните въздействия.
САЩ са предложили на държавите-членки на конвенцията да приемат политически задължения, насочени към повишаване на ядрената безопасност, съобщава «Platts».
В изказването си пред съвещанието генералният директор на МААЕ Юкио Амано е призовал ядрената общност “да не отслабва бдителността” при решаването на задачите, поставени от аварията на АЕЦ “Фукушима-1”.
В рамките на мероприятието, което ще продължи една седмица, се обсъждат изменения в системата за ядрена безопасност, които се предполага да бъдат реализирани до следващото съвещание за разглеждане на конвенцията, планирано за март-април 2014 година. Обсъжданията вървят в рамките на 6 работни групи, формирани по редица тематични направления: външни заплахи за атомните електроцентрали, конструктивни особености на АЕЦ, управление на нещатните ситуации, национални системи за регулиране, предотвратяване на аварии и международно сътрудничество по въпросите на ядрената безопасност.
Конвенцията за ядрена безопасност е приета на 17 юни 1994 година и влиза в сила на 24 октомври 1996 година. До юни тази година към нея са се присъединили 75 държави. Документът установява доброволни изисквания към ядрения отрасъл на страните участници, основани на “Фундаменталните принципи за безопасност” на МААЕ.
Източник: Nuclear.Ru