ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


Алексей Лихачов: „Обърнахме се към президента с предложение за изграждане на още шест ледоразбивача“

10.10.2021

Есенният ден за информиране на генералния директор на „Росатом“ Алексей Лихачов се проведе на 5 октомври в Чепецкия механичен завод – преди откриването на нов цех за производство на гъбест цирконий.

 

 

 

Ръководителят на държавната корпорация заяви, че до края на годината се планира да се генерира 220 млрд. KWh електроенергия – с 5 млрд. KWh повече, отколкото през рекордните 2020 г. Той също така се спря на напредъка на националните проекти, в които участва Росатом, и отрасловите разработки, създадени за първи път в света.

Предлагам ви фрагмент от една от засегнатите теми, остналото ще намерите на: https://strana-rosatom.ru/2021/10/08/aleksej-lihachev-obratilis-k-prezid/

За ядрения национален проект

В рамките на федералния проект „Развитие на оборудване, технологии и научни изследвания в областта на използването на ядренат енергия в Руската федерация за периода до 2024 г.“ е направена важна стъпка към създаването на нова технологична платформа в ядрената енергетика – с едновременната на топлинни и бързи реактори и затваряне на ядрения горивен работа цикъл. Технологиите му ще бъдат тествани на площадката в Северск, където тече изграждането на бърз реактор с оловен топлоносител BREST-OD-300.

На площадката на НИИАР в Димитровград продължава изграждането на друг бърз реактор, изследвателският МБИР.
Планираме корпусът на реактора да бъде инсталиран на щатното си място през есента, а сега там приключват работата по изграждането на шахтата. МБИР ще стане най -мощният изследователски реактор в света.

В малката ядрена енергетика изпълняваме два проекта едновременно. Това са наземна атомна електроцентрала в Якутия с корабен реактор RITM-200 и четири плаващи енергийни блока в Чукотка за Баймския рудно-обогатителен комбинат.

Друга област е развитието на водородната енергетика.
За да развием технологията за производство на водород чрез електролиза в АЕЦ „Кола”, ще изградим стендов изпитателен комплекс. Още през 2023 г. трябва да бъде пуснат в експлоатация първият етап на тази инсталация с мощност най -малко 1 MW.

Също така, в рамките на нашия национален проект, предсрочно беше  завършена цялата предвидена работа по удължаването на експлоатацията на изследователския реактор БОР-60 и строителството на Курска АЕЦ-2 с реактори ВВЭР-ТОИ.

През лятото се обърнахме към президента с предложение да удължим продължителността на националния ни проект до 2030 г. и да увеличим бюджетното му финансиране с 25 милиарда рубли годишно.
Президентът подкрепи нашето предложение.

Tags: ,

Comments are closed.

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни