Полша е длъжна да плаща на Европейската комисия дневна неустойка от 500 хиляди евро, тъй като тя не спря да добива на лигнитни въглища в минатач Turuv, както поиска Чешката република.
Това решение е взето от съда на ЕС.
През май Съдът на ЕС уважи искането на Чехия и нареди на Полша незабавно да прекрати добива в рудника за кафяви въглища, като призна убедителните аргументи на Чешката република за прилагане на временни мерки (спиране на производството) в очакване на окончателно решение.
Но Полша не изпълни задълженията си по това решение и Чешката република подаде молба през юни, в която поиска Варшава да плаща ежедневна неустойка от 5 милиона евро в бюджета на ЕС. От своя страна Полша е подала молба за отмяна на решението.
„С днешна заповед заместник-председателят на Съда Росарио, Силва де Лапуерта, отхвърли молбата на Полша и задължи държавата-членка да плаща на Комисията глоба от 500 000 евро на ден, считано от деня, в който Полша е уведомена, до като Държавата-член не изпълни временните мерки“, се казва в решението.
Предисторията
Полша миналата година разреши на държавната енергийна група PGE да разшири дейността си в мината и продължи лицензията си за добив до 2026 г.
Чешката република смята, че разширяването на полската мина заплашва по -специално достъпа до вода в района на Либерец.
Чешките и германските градове се намират само на няколко километра от мината и комините на електроцентралата.
Реакцията на правителството
Полският премиер Матеуш Моравецки нарече решението на Съда на ЕС „несправедливо и погрешно“, като подчерта, че то е непропорционално и застрашава енергийната сигурност на Полша и че страната не може да се съобрази с него.