Експлоатацията на една от турбините в атомната електроцентрала Шин Кори-4 в южнокорейския град Улсан в югоизточната част на страната е спряна в събота заради пожар, съобщи операторът на централата KHNP.
По информацията от оператора на централата пожарът е потушен час по-късно.
В резултат на инцидента никой не е пострадал, а също така не е имало вредни емисии .
Комисията за ядрена безопасност започна разследване, по време на което е необходимо да се установят точните причини за пожара.
Според нея в района на атомната електроцентрала не е регистрирано увеличение на радиационния фон.
За справка
АЕЦ „Кори” се изгражда на два етапа.
Първоначално се пускат 4 енергоблока
През 2006 г. започна строителството на четири нови енергийни блока с корейски реактори, наречени Shin-Kori (신고리, буквално „Нов Кори“). Първите два енергийни блока използват реактори OPR-1000,
следващите два (въведени в експлоатация през 2016 и 2019 г.) използват реактори APR-1400 .
По време на експлоатацията на седем реактора (от декември 2016 г. до затварянето на първия енергиен блок през юни 2017 г.) инсталираната мощност на АЕЦ беше 6 862 MW;
през този период електроцентралата е била най-мощната атомна електроцентрала в света от фактически действащите.
От септември 2019 г., след пускането в експлоатация на 8-и енергиен блок, инсталираната мощност на атомната централа достигна 7803 MW (бруто), като по този начин централата отново се превърна в най-мощната атомна електроцентрала в света.





