Изграждането на пети енергиен блок БН-1200 в АЕЦ „Белоярск“ може да започне през 2030 г., заяви Валери Шамански, заместник-главен инженер по безопасност и надеждност на АЕЦ.
Той припомни, че реакторът БН-1200 предвижда създаването на типов проект – това ще бъде комерсиален реактор, който ще бъде търсен в Русия и в чужбина.
„Първият пилотен блок е планиран да бъде построен в нашата АЕЦ. Има много предпоставки за това. Най-важното е, че ние имаме професионалисти, които знаят как да работят с реактори с бързи неутрони.
Ние сме единствената централа на бързи неутрони не само в Русия, но и в света “, отбеляза той.
В допълнение, г-н Шамански отбеляза, че по време на изграждането на четвъртия енергиен блок БН-800, инфраструктурата вече е създадена, като се има предвид възможното изграждане на БН-1200.
По-специално електропроводи за пренасяне на енергия, системи за пречистване на вода, дренажни системи.
Според него изграждането на петия енергиен блок може да отнеме 4-5 години.
За справка
Белоярската АЕЦ „Курчатов“ е част от концерна „Росенергоатом“. Намира се в град Заречни (област Свердловск).
Първият енергиен блок е пуснат в експлоатация през април 1964 г. Сега работят третият и четвъртият енергоблок с бързи реактори БН-600 (от 1980 г.) и БН-800 (от 2015 г.).
Източник: Коммерсант Урал