На 7 ноември, по време на освояването на мощността на етапа „енергиен пуск“ в присъствието на президента на Република Беларус Александър Лукашенко, електрическата мощност на енергоблок № 1 на Беларуската АЕЦ (генерален проектант и главен изпълнител – Инженеринговият дивизион на държавната корпорация „Росатом“) бе увеличена до 400 MW.
Първият ток в единната енергийна система на републиката беше доставен от енергоблок поколение III + с реактор VVER-1200 на 3 ноември, след което започна постепенно увеличаване на мощността на реактора до 50% от номиналната, с изпълнението на планираните измервания и изпитания.
Следващият етап – „опитно-промишлена експлоатация“, с увеличение на мощността до 100%, ще започне в края на ноември – началото на декември.
Държавният глава направи оценка на напредъка в работата на етапа на енергийния пуск на блока и поздрави руските и беларуските ядрени енергетици за трудовата им победа.
„Тази седмица Беларус стана пълноправен член на световния ядрен клуб – първият и най-модерен енергиен блок в страната започна да произвежда електроенергия.
За Росатом това е и първият проект, оборудван с последно поколение реактори VVER-1200 и успешно реализиран извън Русия. Днес той е един от най-търсените в света. Подобни проекти се изпълняват във Финландия, Унгария, Турция, Бангладеш и Китай “, каза Алексей Лихачов, генерален директор на Държавната корпорация за атомна енергия Росатом.
Пускането в експлоатация на енергоблок № 1 на Беларуската АЕЦ е планирано за първото тримесечие на 2021 година.
За справка
Енергоблок №1 на Беларуската АЕЦ стана първият работещ блок от последно поколение III +, построен по руски технологии в чужбина. В момента три енергийни блока от този тип се експлоатират успешно в Русия: два в АЕЦ Нововоронеж и един в АЕЦ Ленинград. На 22 октомври се осъществи първото свързване към мрежата на четвъртия руски енергоблок от поколение III + – блок 6 на Ленинградската АЕЦ.
Основната характеристика на VVER-1200 е уникалната комбинация от системи за активна и пасивна безопасност, които правят АЕЦ максимално устойчиви на външни и вътрешни влияния. Затова всички енергийни блокове са оборудвани с „уловител на стопилката“ – устройство за локализиране на стопилката на активната зона на ядрения реактор, както и други системи за пасивна безопасност, способни да работят в ситуация на пълно обезточване и без участието на оператори. Освен това мощността на реакторната установка е увеличена с 20%, броят на обслужващия персонал е значително намален, проектният живот на основното оборудване е удвоен – от 30 на 60 години, с възможност за удължаването му с още 20 години.
Атоменергомаш АД (Машиностроителен дивизион на Държавната корпорация РОСАТОМ) е комплексен доставчик на ключово оборудване за ядрения остров на Беларуската АЕЦ.
Топлоотделящите сборки са произведени от горивниядивизион на корпорацията (ОАО «ТВЭЛ») в Новосибирския завод за химически концентрати (ПАО «НЗХК»), нивото на обогатяване варира от 1,3 до 4,4%.
Уникален видеорепортаж от влизането в паралел на енергоблока с енергийната система на страната: http://atominfo.ru/files/atominfo/belka1energo.mp4
Такова събитие не си спомням да е показвано на широката публика от друга АЕЦ.