Специалистите на високотехнологичния изследователски институт по неорганични материали „Академик Бочвар“ (ВНИИНМ, Москва, част от горивната компания „ТВЕЛ“ на държавната корпорация „Росатом“) са произвели прототипи на заместващи вноса захранванващи източници на базата на радиоактивен изотоп на трития за космоса и авиацията, съобщава вестник „Страна Росатом“.
Захранващият източник работи на тритий, радиоактивен изотоп на водорода. Енергията на неговото излъчване се преобразува в електричество с помощта на полупроводников преобразувател.
Такива източници са необходими за захранване на електрически системи с ниска мощност, микроелектромеханични вериги, сензори, измервателни уреди и т.н. Тритий е удобен за създаване на такива „батерии“, тъй като е достатъчно радиоактивен (период на полуразпад 12,3 години), но в същото време неговото бета-излъчване е много меко, не разрушава структурата на полупроводниковите материали, което ще позволи да се поддържат работните характеристики на източника на захранване в продължение на 15 години … Мощността на такава руска „батерия“ е 200 нановата, диаметърът е 30 милиметра, а височината е 15 милиметра.
Подробности на: https://www.atomic-energy.ru/news/2020/10/26/108239