ЕЛЕКТРОПРОИЗВОДСТВО – on line

АЕЦ Козлодуй - данни за електропроизводството

Генерация и товар на ЕЕС в реално време


В чешкия парламент бе разкритикуван апела на група депутати да не се допускат РФ и КНР в търга за АЕЦ

21.10.2020

Войтех Филип, първи заместник-председател на долната камара на чешкия парламент, председател на Комунистическата партия на Чешката република и Моравия (КПЧМ), разкритикува във вторник апела на група депутати от десни партии към правителството на републиката да се попречи на руски и китайски компании да участват по съображения за национална сигурност в търга за изграждане на новия енергиен блок на АЕЦ „Дуковани“.

„Това е проява на наглост“, каза Филип пред репортери.

Зад инициативата на десницата според него не се крие желание за защита на националните интереси, а изключително идеологически ход.

Един от инициаторите на обжалването Марек Гилшер заяви по-рано във вторник, че група депутати от чешкия парламент се обръщат към правителството с искане да не позволят на фирми от Русия и Китай да участват в търга за изграждането на нов енергиен блок в АЕЦ „Дуковани”.

„Писмо със съответно призив до правителството беше подписано от 22 сенатори и девет депутати от долната камара,“ каза той.

„Ние вярваме, че Руската федерация и КНР ще използват участието в търга, за да разширят своето влияние у нас.
Те, както знаете, използват своите търговски и икономически контакти, за да окажат натиск върху други страни.“

Апелът до кабинета беше подписан от парламентаристи от пет десни партии в Чешката република. Сред тях по-специално бившият министър на външните работи на републиката Карел Шварценберг и бившият министър на земеделието Мариан Юречка.

Те твърдят, че участието на руски и китайски компании в развитието на чешкия енергиен сектор представлява заплаха за националната сигурност.

Разпределението на политическите сили в двукамерния чешки парламент не е еквивалентно. Ако в Сената (горната камара) мнозинството е дясно, то в Камарата на депутатите (долната камара), в която се провежда основният законодателен процес, те имат малцинство.

Настоящата правителствена коалиция, състояща се от социалдемократите водено от премиера на движението АНО („Ация на недоволните граждани“), разчита на подкрепата на КПЧМ в долната камара.

Източник: http://atominfo.ru/newsz02/a0466.htm

Tags:

Comments are closed.

Тема на седмицата

МААЕ и нейната дейност. Въпроси и отговори.

  Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) е изправена пред финансова криза. Говорейки пред репортери във Виена, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси призна,...

Още »

Новите реактори ще имат ли достатъчно обогатен уран? Въпроси и отговори.

СЪПРИЧАСТНОСТ към децата – аутисти

Търсене

БЪЛГАРСКАТА АТОМНА ЕНЕРГЕТИКА – НАЦИОНАЛНА, РЕГИОНАЛНА И СВЕТОВНА ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ-2023 ще се проведе от 7 до 9 юни