Според проучване на европейската компания EnAppSys, отрицателните цени на електроенергията стават по-чести в Европа през първите девет месеца на 2020 г.
Анализът показа, че отрицателните цени на едро за ден напред се наблюдават в 0,8% от случаите. Това е 3-4 пъти повече от периода от 2015 до 2018 г. и повече от два пъти повече от 2019 г.
През тези периоди пазарите не бяха в състояние да „усвоят“ цялата генерирана електроенергия. Тъй като производството на електроенергия винаги трябва да съответства на потреблението, цените за ден напред паднаха под и под нулата. За „привилегията“ да произвежда електричество през тези часове, производителите бяха принудени да плащат на купувачите (участниците на пазара на едро), за да увеличат търсенето.
Авторите подчертават характеристика на 2020 г .: „По-високият дял на производството от възобновяеми енергийни източници и по-ниското търсене поради COVID-19 през първата половина на 2020 г. направиха пазара много по-нестабилен.“
Както се очакваше, най-честите инциденти с отрицателни цени се наблюдават на пазари с висок дял на ВЕИ, като Ирландия, Дания и Германия.
Например делът на вятърната енергия достигна 49% в Дания, 36% в Ирландия и 27% в Германия, а по-специално в Ирландия, отрицателни цени се наблюдават в 4,2% от случаите, което е доста над средното за Европа.
Много подробности на: https://elektrovesti.net/72831_v-techenie-pervykh-devyati-mesyatsev-2020-goda-v-evrope-uchastilis-sluchai-otritsatelnykh-tsen-na-elektroenergiyu