Кориумът е стопилка от основните съставни елементи на активната зона (АЗ) на реактора, образувана по време на развитието на тежки аварии в атомните електроцентрали.
Учени от МИФИ и два токийски университета възнамеряват да разработят технологии и методи за определяне на радиационните и ядрени свойства на кориума, за да обосноват безопасното му поставяне в контейнери за транспортиране и съхранение.
Това съобщи заместник-директорът на Института по ядрена физика и технологии към МИФИ, Георги Тихомиров.
„Кориумът е стопилка от основни елементи, образувана по време на развитието на тежки аварии в атомните електроцентрали. Работата ще продължи до декември 2020 г., но очакваме да продължим сътрудничеството“, каза Тихомиров пред РИА Новости.
Вече са събрани данни за състава и структурата на кориума на АЕЦ „Фукушима 1”, представени са геометрични модели на стопилни частици и подробен модел на кориума.
Тези резултати, обясняват учените, ще помогнат за подобряване на методологията за определяне на радиационните характеристики на фрагменти от кориум и ще обосноват ядрената и радиационната безопасност на тяхното поставяне в контейнери за транспорт и съхранение.
Безвъзмездна помощ (грант) за изследвания, базирани на данни от атомната електроцентрала „Фукушима 1“, е издадена от руското министерство на науката и висшето образование.
Източник: http://strana-rosatom.ru/2020/09/07/