Корейският институт за изследвания на атомната енергия (Korea Atomic Energy Research Institute) представи технологии, които ще бъдат тествани в атомната централа в Чернобил в края на 2020 г. Република Корея реши да спре собствените си атомни електроцентрали, които са към края на експлоатационния си живот, и да „отработи” технологиите в Украйна.
Става въпрос за технологията на работа с радиоактивен бетон и технологията за дезактивация чрез пяна. Тези технологии са експериментални и площадката на ЧАЕС трябва да се превърне в „изпитателен полигон“ за тях.
ЧАЕЦ участва в съвместна онлайн среща между Държавната агенция на Украйна за управление на забранената за пребиваване зона – зоната на изключване (ГАЗО) и Корейския институт за изследвания на атомната енергия (KAERI)
Целта на срещата беше да се обсъдят по-нататъшните стъпки на украинската и корейската страна за стартиране на съвместен проект в зоната за изключване и да се подпише меморандум за техническо сътрудничество в областта на научните изследвания и развойната дейност в ядрената енергия.
В резултат на срещата страните решиха през август тази година да подпишат споменатия по-горе меморандум между ГАЗО и KAERI, както и да разработят техническа документация за изпълнението на първия етап на проекта заедно с АЕЦ „Чернобил“.
Според съветника на ръководителя на ГАЗО Олег Насвит, тласък за създаването на подобен проект е приемането от Република Корея на решение за спиране на собствените ядрени централи, които наближават края на експлоатационния си живот. Преди пет години правителството на Корея съвместно с KAERI разработи програма за подготовка на технологията за извеждане от експлоатация на атомните електроцентрали. През това време те са разработили повечето технологии, с изключение на тези, които трябва да бъдат тествани върху реални обекти.
„KAERI изрази желание да намери тези обекти, тъй като в Корея няма такива обекти. Тестваха всичките си технологии само в лабораторията, а сега биха искали да ги тестват на място. Те се интересуват от този вид сътрудничество “, казва г-н Насвит.
За атомната електроцентрала в Чернобил подобен проект предоставя възможност за тестване на най-новите световни технологии, които в бъдеще потенциално могат да бъдат използвани за собствените им нужди за дезактивация на радиоактивно замърсени материали, които се образуват по време на извеждане от експлоатация на атомната електроцентрала в Чернобил и превръщането на обекта „Укритие” в екологично безопасна система.
Източник: http://www.energyland.info/news-show-tek-atom-201696