На строящия се блок №3 на АЕЦ „Olkuluoto“ с реактор EPR по време на изпитанията е открит дефект в оборудването, който може да се появи и на други блокове с EPR.
На 25 май финландският регулаторен орган STUK съобщи за теч в „механичния управляващ клапан на един от предпазните клапани на компенсатор на обема“.
Регулаторите добавиха, че намереният проблем е сериозен и трябва да бъде анализиран изцяло преди да започне зареждането с гориво.
Проблемът наистина се оказа сериозен – дори по-сериозен от първоначално предвидения.
Отваряйки протеклия клапан, инспекторите са установили, че той е механично повреден. След проверка на пет други клапана, те откриха пукнатини в два от тях.
Въведение в проблема
Става дума за главните предпазни клапани (GPC) на компенсатора на обема (налягането).
Те са произведени от немската компания „Sempell“.
Арматура на фирмата Sempell може да срещне в много атомни електроцентрали в света. В случая говорим за предпазни клапани (pressurizer safety relief valves, PSRV) тип VS99 – по-точно, за техните управляващи клапани „Sierion“.
Много интересни подробности за принципа на действие на: http://www.atominfo.ru/newsz01/a0854.htm
Б.Р. – Във всички блокове с ВВЕР-1000, строени по съветско време, а може би и след това, за реализиране на тези функции се използва подобна арматура на същата фирма.
Спомням си един инцидент, който се случи на трети блок на Ровненската АЕЦ в Украйна преди десетина години.
Тогава при изпитания на тези клапани на номинлни топлотехнически параметри и дълбко подкритичен (заглушен ) реактор – един от тях не затвори в продължение на часове.
В резултат – почти 3 месеца оборудването на цялата реакторна зала изглеждаше като в снежна приказка от засъхналия бор. Украинските колеги показваха снимки – сталктити и сталагмити, даже и сталактони – невиждана феерия.
В базата данни на Atominfo.Ru е съхранен един официален анализ на събитието от онова време. Прочетете го, заслужава си.
http://mntc.smn.com.ua/downloads/2011_15/c51.pdf