Ако Европейската комисия е сериозна в усилията си да подкрепи икономиката след пандемията и да остане вярна на принципите на енергийния преход, тя трябва да преразгледа отношението си към ядрената енергетика и да я включи във финансовите си разчети.
Това се посочва в писма на министъра на промишлеността и търговията на Чехия Карел Хавличек и министъра на климата на Полша Михал Куртика. Позициите им са адресирани до вицепрезидента на Европейската комисия Франс Тимерманс и до комисаря по енергетика Кадри Симсон.
Писмото на Куртика се фокусира върху зависимостта на Полша от изкопаемите горива и невъзможността за разполагане на стабилни възобновяеми мощности в страната, като например ВЕЦ.
В тази връзка правителството е „изненадано“ от липсата на атомната енергия в Европейската таксономия, посочва Куртика.
Аргументите му съвпадат с позиция на Карел Хавличек и чешкия министър на околната среда Ричард Брабек от април т.г. В нея те обръщат внимание на „надеждността и ефективността“ на ядрената енергетика, както и на неправилните сигнали, които Европейската комисия изпраща към енергийния пазар, отказвайки да я включи в енергийния баланс.
Подробности на: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/Help-coal-dependent-countries-switch-to-nuclear-mi