Международната енергийна агенция смята, че пандемията от коронавирус е проправила пътя за най-голямото намаляване на глобалните инвестиции в енергетиката в историята.
В годишния доклад на Световната енергийна инвестиционна група (World Energy Investment) IEA посочва, че безпрецедентното намаляване на световните енергийни инвестиции „е поразително по своя мащаб и скорост“.
Агенцията предупреди, че икономическите последици от здравната криза могат да имат „сериозни последици“ за енергийната сигурност и преминаването към чиста енергия.
Агентство предупредило, что экономические последствия кризиса в области здр Агенцията предупреди, че икономическите последици от здравната криза могат да имат „сериозни последици“ за енергийната сигурност и преминаването към чиста енергия.
„Историческият спад в глобалните инвестиции в енергия е дълбоко смущаващ поради много причини“, каза изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.
„Това означава загуба на работни места и икономически възможности днес, както и загуба на енергия, която може да ни е необходима утре, когато икономиката се възстанови. Забавянето на разходите за ключови технологии за чиста енергия също може да подкопае решаващия преход към по-устойчиви енергийни системи “, обясни той.
„Това означава загуба на работни места и икономически възможности днес, както и загуба на енергия, която може да ни е необходима утре, когато икономиката се възстанови.
Забавянето на разходите за ключови технологии за чиста енергия също може да подкопае решаващия преход към по-устойчиви енергийни системи “, обясни той.
Както знаете, в началото на 2020 г. IEA обяви, че глобалните инвестиции в енергетиката ще нараснат с около 2%. Но във връзка с пандемията агенцията преразгледа прогнозата си и очаква глобалните инвестиции в индустрията да спаднат с 20% в сравнение с миналата година. Това се равнява на спад от близо 400 милиарда долара годишно.
Междувременно Парижката агенция по енергетика заяви, че комбинацията от намаляващо търсене, по-ниски цени на енергията и нарастващи случаи на неплащане на сметки означава, че приходите от енергетиката, които отиват за правителствата и промишлеността, ще паднат с повече от трилион долара през 2020 г.
„Електрическите мрежи са жизненоважната основа за спешен отговор на кризата в здравеопазването и икономическите и социалните дейности, които могат да продължат изолирано“, каза Бирол. „Тези мрежи трябва да са здрави и интелигентни, за да издържат на бъдещи сътресения, както и да приемат нарастващите частици от слънчевата и вятърната енергия.“ Днешните инвестиционни тенденции са ясни предупредителни знаци за бъдеща сигурност на електроенергията. “
Няма зло без добро
Carbon Brief стигна до следните заключения:
Глобалният икономически спад, причинен от ескалацията на „коронавирусната криза“, трябва да осигури най-стръмния спад на емисиите на CO2 за една година в историята на човечеството.
Очаква се през 2020 г. намаляването на емисиите да бъде по-значително, отколкото дори през Втората световна война (разбира се, трябва да направите поправката, че икономиката днес е много по-голяма).